Ve městě Daraya nedaleko Damašku byly nalezeny mrtvoly asi 200 lidí. Syrská opozice, která tuto informaci rozšířila, obviňuje armádu z hromadné vraždy. Podle její zprávy bylo během jednoho dne zavražděno v celé zemi 370 lidí. Příslušníci opozice natočili následky masakru na video a umístili šoty v Internetu. Tvrdí, že zavraždění lidé byli nalezeni ve sklepech a v domech. Jsou mezi nimi ženy a děti. Jsou to oběti vojenské operace, kterou údajně prováděla vládní vojska koncem minulého týdne.

Nezávislé potvrzení toho pravdaže není. Dříve byli příslušníci opozice nejednou usvědčeni z toho, že své videošoty smontovali. Teď nejsou v Sýrii pozorovatelé OSN. Západ a jeho partneři v řadě monarchií Perského zálivu udělaly všechno pro to, aby byli pozorovatelé odvoláni. Rusko vyjádřilo politování v souvislosti s podobnou pozicí Západu, kterou podpořil na poslední chvíli Generální tajemník OSN, a mělo pravdu. Absence pozorovatelů je znatelná. Ti by přece mohli alespoň částečně potvrdit události v Darayi.

Vládní masmédia nijak nereagovala na prohlášení opozice. Oznamují jenom, že na toto předměstí se přemístili ozbrojenci, kteří byli v minulém měsíci vytlačeni z hlavního města. Daraya je sunnitskou osadou, a podle některých údajů měli tam příslušníci opozice velké skladiště zbraní a munice.

Prezident Bašár Asad pravdaže na tento incident nepřímo reagoval. Prohlásil o odhodlání čelit spiknutí zahraničních sil zaměřenému podle jeho slov proti Sýrii a proti celému regionu. V tématu pokračuje expert Boris Dolgov:

To je důležité prohlášení. Už dávno a hodně se mluví o plánech rozdělení Sýrie na několik státních útvarů podle národního a konfesionálního příznaku. Nač se to dělá? Aby byl oslaben tandem Sýrie-Írán, a také šíitské hnutí Hezbolláh v Libanonu a jeho křídlo v Palestině. Není tajemstvím, že je podporují Sýrie a Írán.

Experti stále častěji srovnávají syrskou krizi s válkou v Afghánistánu v 80. letech minulého století. V řadách protisyrské opozice je mnoho islámistů, kteří dostávají hojnou podporu od zemí Západu a Perského zálivu. Stejně tak, jako mudžahedini v Afghánistánu před třiceti lety.

To všechno už mělo za následek, že syrská krize se podle afghánského scénáře změnila v nelítostnou válku.

Francie varuje Sýrii před použitím chemických zbraní

Francouzský prezident Francois Hollande upozornil syrské úřady, že použití chemických zbraní bude důvodem pro vojenskou intervenci do už více, než rok trvajícího syrského konfliktu. S analogickým varováním už dříve vystoupily USA a Velká Británie.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>