Putin se setkal s Lukašenkem a obává se, že Bělorusko bude zataženo do války na Ukrajině
Běloruský vůdce zdůrazňuje nezávislost země, zatímco ruský prezident je na první návštěvě od roku 2019. (Foto: Twitter)

Vladimir Putin odcestoval do Běloruska, aby se setkal s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, zatímco v Kyjevě rostou obavy, že Moskva tlačí svého nejbližšího spojence, aby se připojil k nové pozemní ofenzivě proti Ukrajině.

Před setkáním, které bude Putinovou první návštěvou Běloruska od roku 2019, Lukašenko uvedl, že oba lídři budou jednat o „vojensko-politické situaci“ v regionu a také o hospodářské spolupráci.

Běloruský silák, který v roce 2020 dohlížel na násilné potlačení protivládních protestů, zdůraznil, že o „suverenitě a nezávislosti“ jeho země se nediskutuje, neboť pozorovatelé se domnívají, že Putinova návštěva slouží k zatažení Běloruska do války na Ukrajině.

„Rád bych znovu zdůraznil tento rys: nikdo kromě nás Bělorusku nevládne,“ uvedl Lukašenko v prohlášení, které zveřejnila prezidentská tisková služba. „Musíme vždy vycházet z toho, že jsme suverénní a nezávislý stát.“

Ukrajina bude jednání pozorně sledovat. Minulý týden několik ukrajinských vojenských velitelů uvedlo, že Rusko se může pokusit o další pokus o invazi do země ze severu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli prohlásil, že Ukrajina je připravena na „všechny možné obranné scénáře“ proti Moskvě a jejímu spojenci.

„Ochrana našich hranic, jak s Ruskem, tak s Běloruskem, je naší stálou prioritou,“ řekl Zelenskyj po setkání s nejvyšším ukrajinským vojenským velením. „Připravujeme se na všechny možné obranné scénáře.“

Lukašenko již dříve umožnil Kremlu využít jeho zemi jako nástupiště pro vyslání desítek tisíc ruských vojáků na Ukrajinu, zatímco ruské válečné letouny startovaly z běloruských základen.

Lukašenko se však do války přímo nezapojil ani nevyslal do bojů vlastní vojáky, občas dokonce invazi nenápadně kritizoval s tím, že se mu zdá, že se konflikt „vleče“.

Několik hodin před plánovanou Putinovou návštěvou oznámilo běloruské ministerstvo obrany ukončení nejnovějšího rychlého vojenského cvičení, které Lukašenko nařídil, aby prověřil „bojovou připravenost“ národní armády.

„Putinova návštěva v Minsku by mohla naznačovat, že se Putin snaží vytvořit podmínky pro … obnovenou ofenzívu proti Ukrajině – možná proti severní Ukrajině nebo Kyjevu – v zimě 2023,“ uvedl minulý týden ve své zprávě americký thinktank Institute for the Study of War (ISW).

„Je i nadále krajně nepravděpodobné, že by běloruské síly vtrhly na Ukrajinu bez ruských úderných sil. Není zdaleka jasné, zda by Lukašenko zapojil běloruské síly do bojů na Ukrajině i po boku ruských jednotek,“ uvádí se ve zprávě ISW.

Zdroj: theguardian.com