Americké ministerstvo zahraničí schválilo eventuální prodej systému PRO Patriot Turecku se zařízením za 3,5 miliardy dolarů. Oznámila to Agentura Pentagonu pro obranu a bezpečnost. (Foto: Wikipedia)

USA dlouho odmítaly prodat Turecku Patrioty, nehledě na zájem z turecké strany. Uváděly se různé důvody tohoto odmítnutí. S čím tedy souvisí taková náhlá změna přístupu americké vlády k dodávkám PRO Turecku?

Bývalý příslušník jednotky zvláštního určení turecké armády Abdulláh Agar zdůraznil v rozhovoru pro Sputnik, že „Turecko v poslední době stále víc posiluje zahraničněpolitickou a obrannou samostatnost. Není to samozřejmě po chuti Washingtonu, protože to v sobě skrývá vážná geopolitická a strategická rizika pro USA".

„Na území od Barentsova moře do Suezského průplavu vzniká mohutný štít z ruských obranných systémů S-300 a S-400, který má za cíl zastavení USA. Proto podnikají Američani tyto kroky. Turecko zároveň kupuje za mnohem výhodnějších podmínek obdoby amerických Patriotů, které jsou dokonce ještě účinnější. Turecko podniká aktivní kroky v pátrání po alternativních variantách. Je jasné, že dnes, kdy jsou turecko-americké vztahy z mnoha ohledů v krizovém období, nechce Amerika definitivně přijít o možnost získání dividend z dodávek svých obranných systémů. Proto americké MZV schválilo eventuální prodej Turecku systémů PRO Patriot," řekl Agar.

Náměstek předsedy obranného výboru Státní dumy Jurij Švytkin v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že rozhodnutí o nákupu amerických systémů PRO je vnitřní záležitost Turecka.

„Považujeme to v každém případě za vnitřní záležitost Turecka, kupovat Patriot, nebo nekupovat. Turecko se musí rozhodnout samo. Je to vnitřní záležitost státu, který respektujeme. Je ale jasné, že naše systémy PRO, zejména S-400, předčí Patriot podle četných takticko-technických parametrů," řekl.

Co se týče náhlého rozhodnutí USA schválit dodávky Patriot Turecku, Švytkin zdůraznil, že se smlouva o dodávce S-400 již realizuje, ale USA se podobnými kroky jen snaží někomu vnutit vlastní vojenskou techniku: „Je tu znovu očividná nezdravá konkurence ve vojensko-technické spolupráci s mnohými státy. Jde dokonce o určitý nátlak s ohledem na to, že Turecko je členem NATO. Jednou z příčin toho nátlaku a nucení je především skutečnost, že Turecko je členskou zemí NATO. Jedním z úkolů USA je neztratit stát, který je členem Aliance."

Předseda výboru Státní dumy pro obranu zároveň zdůraznil, že Rusko je ochotno spolupracovat s Tureckem na vzájemně výhodných podmínkách: „Jsme vždy připraveni na dialog, na vojensko-technickou spolupráci ve vzájemně výhodných podmínkách pro Turecko a Rusko. Máme dost shodných, společných zájmů, včetně blízkovýchodního regionu. Myslím, že smlouva o S-400 nebude jenom upevněním bilaterálních vztahů, ale stimulem pro vzájemně výhodnou spolupráci v tomto regionu."