Čínské místní banky zmrazují vklady. Protestující se nemohou přiblížit k bankám, protože jejich zdravotní aplikace COVID-19 zčervená. Úřady neposkytly žádné vysvětlení. (Foto: Youtube)

Jak uvádí Dorothy Li z deníku The Epoch Times, několik vkladatelů sdělilo 14. června deníku The Epoch Times, že zdravotní kód v jejich aplikaci COVID-19 zčervenal, jakmile naskenovali čárové kódy míst v Čeng-čou, hlavním městě provincie Che-nan ve střední Číně.

Červený zdravotní kód – označující potenciálního pacienta s COVID-19 – znamená, že nositeli je zakázán přístup na všechna veřejná místa od veřejných toalet přes obchody až po vlaková nádraží a hrozí mu povinná karanténa v centralizovaných izolačních centrech.

Patří mezi desítky tisíc bankovních vkladatelů, kteří již více než dva měsíce bojují o navrácení svých úspor. Krize začala v dubnu, kdy nejméně čtyři věřitelé v Henanu zmrazili výběry hotovosti s odvoláním na modernizaci interního systému.

Zákazníci však uvedli, že tyto banky ani úředníci od té doby neposkytli žádné informace o tom, proč a na jak dlouho, což v květnu vyvolalo rozzlobené protesty před úřadem bankovního regulátora v Čeng-čou.

Postižen byl údajně přibližně 1 milion zákazníků, což způsobilo, že životní úspory mnoha obyvatel byly ohroženy a pacienti nemohli platit za pravidelnou lékařskou péči.

Podle státního časopisu Sanlian LifeWeek bylo vkladatelům odříznuto nejméně 39,7 miliardy jüanů (5,91 miliardy dolarů).

Rozhořčení vkladatelé z celé země plánovali na 13. června další protest v Čeng-čou, aby požadovali odpověď, ačkoli předchozí shromáždění se setkala s mlčením místních úřadů a násilím ze strany policie v civilu.

Jejich plán však byl opět zmařen, protože na nádražích ve městě nebo při vjezdu na dálnici se jejich zdravotní kód změnil na červenou.

Červený kód označuje nejvyšší stupeň rizika, což znamená, že osoba má pozitivní test, byla v blízkosti pacienta s COVID-19 nebo v posledních 14 dnech navštívila oblasti s vysokým rizikem COVID. Obyvatelům s červeným kódem hrozí dva týdny centralizované izolace.

„Jsou [úředníci] jako zloději,“ řekl třetí zákazník banky, kterého 12. června zastavila policie na nádraží v Čeng-čou a vyzvala ho k odchodu.

„Všichni jsme legální vkladatelé … Proč jsme ani nemohli dostat vysvětlení?“ „Ne,“ řekl.

„Pokud se zneužije zdravotní kodex … mohlo by to pro nás znamenat nasazení digitálních pout. Každý se od této chvíle stane vězněm a mohl by být kdykoli a kdekoli zastaven.“

Zdroj: theepochtimes.com