Podle britsko-českého spisovatele Benjamina Kurase češti liberální demokraté, které pojmenoval „sluničkáři“ anebo „vítači“, uvízli někde mezi Západem a Východem, i když tvrdí, že patříme spíš k těm prvním. Proč? Napsal o tom ve svém článku portál Neviditelný pes. (

„Zmrzli někde uprostřed cesty a do skutečného (na rozdíl od vysněného) Západu nikdy nevstoupili…," píše autor o článku Benjamina Kurase o liberálních demokratech.

Podle něj míří na Západ v růžových brýlích, a zároveň se chtějí podívat na Východ. „Kdyby do něho vstoupili, prožívali by také jeho osud, přestali by jej vnímat jakoby z povzdáli růžovými brýlemi a neohlíželi by se pořád zadním zrcátkem, co dělá Východ, kterým jsou tak posedlí. Až to dělá dojmem, že se jim po něm stýská," vysvětlil spisovatel.

Také dodal: „Ignorance (jinak se tento stav mysli nazvat nedá) není ledajaká obyčejná neinformovanost, nýbrž úmyslný, aktivní, vytrvalý a vášnivý odpor k informovanosti. Tedy k takové informovanosti, která by mohla narušit zavedenou víru, zafixované nastavení mysli, obraz světa k naší pohodě. Historie na to má znamenitou definici: ‚Bojování včerejších válek zaviňující nepřipravenost na války dnešní‘."

Čeští liberální demokraté se podle spisovatele bojí, že by mohli dostat nálepku xenofobů nebo rasistů, kdyby přece jen tato fakta o Západu přijali za svá. Kdyby je přijali za svá, zjistili by, že tu dnešní válku by museli vést sami proti sobě.

„Tak můžeme téměř přesně, snadno a spolehlivě identifikovat všechny nepřátele naší civilizace. Je to každý, kdo má tu drzost nás (nás!) nazvat extrémisty. A je jimi tudíž také každý z nás, kdo bez velkého rozmyslu a hmatatelných důkazů extrémistickou nálepkou obdařuje druhé. Jste-li jedním z nich, a záleží-li vám skutečně na přežití civilizace, je čas se probudit a přestat obviňovat nevinné a začít identifikovat viníky," dodal Kuras.

Kdyby to čeští liberální demokraté mysleli s obranou svobody a demokracie vážně, museli by si všimnout, že na Západě je rodiče pronásledováni za to, že brání svým dětem ve změně pohlaví, že nechtějí nechat své děti psát slohová cvičení o tom, proč je dobré přijmout islám. Nejen toto se podle britsko-českého spisovatele dnes děje ve Velké Británii.