Čína si stanovila národní cíl naočkovat do konce roku 64 procent z 1,4 miliardy obyvatel a nová opatření naznačují vysokou míru nátlaku. (Foto: Flickr)

Milionům Číňanů hrozí na základě nových nařízení, která se týkají téměř dvou desítek měst a okresů, zákaz vstupu na veřejná prostranství včetně škol, nemocnic a nákupních center, pokud se nenechají očkovat vakcínou Covid-19.

Nová přísná pravidla, která následují po výskytu vysoce nakažlivé varianty Delta v celé Asii, budou zavedena pro řadu měst druhé úrovně jako možný ukazatel toho, co se chystá pro celou zemi.

Ve městě Chuxiong v jižní provincii Yunnan – kde žije asi 510 000 lidí – musí podle vládního oznámení zveřejněného ve středu pozdě večer všichni obyvatelé starší 18 let dostat do 23. července alespoň jednu dávku vakcíny.

Ti, kteří tuto lhůtu nedodrží,nebudou smět vstoupit do veřejných zařízení včetně nemocnic, pečovatelských domů, školek a škol, knihoven, muzeí a věznic ani cestovat veřejnou dopravou“, uvádí se v oznámení.

O měsíc později budou pro vstup do veřejných budov vyžadovány dvě injekce.

Podobná oznámení vydaly úřady v nejméně tuctu měst a okresů po celé zemi, včetně šesti ve východní provincii Ťiang-si, jednoho v S‘-čchuanu, jednoho v provincii Kaung-si a tří v provincii Fu-ťien.

Mnohé z nich tvrdí, že chtějí do září naočkovat 70 až 80 procent místní populace – což je více než celostátní cíl.

Okres Tianhe v centrální provincii Henan pohrozil, že přestane vyplácet mzdy a propustí všechny státní zaměstnance, kteří nebudou naočkováni do 20. července, jak se uvádí v úředním oznámení vydaném v pondělí.

Nejméně na tuctu míst byli ve vládních budovách, na nádražích a dalších frekventovaných veřejných místech rozmístěni dobrovolníci, kteří si zapisují jména a kontaktní údaje těch, kteří nejsou očkováni.

Zdroj: newindianexpress.com