V ruském městě Severodvinsk byla zaznamenána až 16násobně vyšší radiace, než je běžný průměr. (Foto: Toranze)

Ruská Federální služba pro hydrometeorologii a monitorování životního prostředí o tom informovala v úterý. Zvýšená radiace je výsledkem výbuchu v přibližně 30 kilometrů vzdáleném vojenském raketovém testovacím středisku Ňonoksa. Výbuch nastal 8. srpna a vyžádal si daň na pěti životech a třech zraněných lidech.

Jak píše portál Lad Bible, nehoda měla odehrát během testování nové nukleární zbraně Burevestnik. Původní tvrzení přesvědčovali o tom, že nedošlo k žádnému úniku radiace, ale po 40 minutách se ukázalo, že radiace na místě dosáhla hodnotu dvou mikrosievertov za hodinu. Později tyto hodnoty padli na původních 0,11 mikrosievertov.

Výbuch sice nastal 8. srpna, ale evakuace proběhla až včera. Všech 450 obyvatel bylo odvezeno ve vlaku, aby zde mohli proběhnout příslušná opatření.

Podle místního guvernéra, Igora Orlova, však jde o rutinní měření, nikoliv o krizovou evakuaci. Bez ohledu na to, jakou nálepku této situaci místní autority udělí, stále jde o velmi pozdní reakci na poměrně alarmující situaci.

Agentura Rosatom, která spravuje základnu, kde se odehrála nehoda, vyjádřila soustrast pro přátele a rodinu zesnulých zaměstnanců. Šéf nukleárního centra v Rosatom, Valentin Kostyuk řekl, že muži, kteří při nehodě zahynuli, jsou národní hrdinové. Zatímco agentura předvádí různá měření, američtí experti zpochybňují oficiální vysvětlení nehody.

Zdroj:  ladbible.com