Spojené státy záměrně destabilizují situaci v Jihočínském moři a brání snahám regionálních států řešit stávající spory, prohlásil ve středu čínský ministr zahraničí Wang I. (Foto: Official U.S. Navy Page)

„Spojené státy na základě svých vlastních politických potřeb přímo zasahují do územních a námořních sporů v regionu, neustále předvádějí sílu a posilují svou vojenskou přítomnost a stávají se tak nejsilnějším faktorem militarizace Jihočínského moře,“ uvedl Wang I, jehož slova cituje web čínského ministerstva zahraničí.

Wang I dodal, že „Spojené státy brání snahám Číny a zemí ASEAN řešit spory a vyvolávají konfrontaci mezi regionálními zeměmi“.

Ministr uvedl, že mír a stabilita v Jihočínském moři jsou nejdůležitějším strategickým zájmem Číny, stejně jako společnou strategickou snahou Číny a zemí ASEAN.

„Jihočínské moře není geopolitická aréna, natož boxerský ring pro hlavní mocnosti. Doufáme, že země mimo tento region, včetně Spojených států, budou plně respektovat touhy a aspirace regionálních států místo vytváření napětí a těžení z toho osobního prospěchu,“ zdůraznil Wang I.

Čína a řada zemí v regionu – Japonsko, Vietnam, Filipíny – mají neshody ohledně námořních hranic a oblastí odpovědnosti v Jihočínském a Východočínském moři. Čína se domnívá, že Filipíny a Vietnam záměrně využívají podpory USA k eskalaci napětí v regionu.

Stálá komora arbitrážního soudu v Haagu přijala na žádost Filipín v červenci 2016 usnesení, že Čína nemá důvody k územním nárokům v Jihočínském moři. Soud vydal usnesení, že sporná území Spratlyho souostroví nejsou vyhrazeným ekonomickým prostorem. Čína toto rozhodnutí arbitráže neuznala.