Prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nový zákon, který posiluje vládní kontrolu nad přístupem veřejnosti ke zpravodajství na Ukrajině. (Foto: Youtube)

Zelenskyj již znárodnil média v zemi na základě stanného práva, které bylo zavedeno po loňské ruské invazi, což vyvolalo kritiku skupin zabývajících se svobodou tisku.

Zákon, podepsaný 29. prosince, podle deníku Kyiv Independent „dramaticky“ rozšiřuje pravomoci ukrajinského regulátora vysílání nad zpravodajskými agenturami a nyní zahrnuje jak tištěné, tak internetové zdroje.

Opatření vyžaduje, aby publikace získaly licenci k činnosti, a každý mediální orgán bez patřičných papírů může být uzavřen, uvedl list a dodal, že orgán, který bude vydávat povolení, bude pod kontrolou Zelenského.

Podle ukrajinského Ústavu hromadných informací bude podle zákona regulátor médií pravděpodobně kontrolován stávajícími orgány, protože jeho členy jmenuje Zelenskyj a ukrajinský parlament, kde má jeho strana absolutní většinu.

V březnu Zelenskyj vydal prezidentský dekret, kterým zestátnil ukrajinská vysílací média, a zdůraznil potřebu „jednotné informační politiky“ v boji proti ruským dezinformacím a hlasům kritickým vůči vládě. Přibližně ve stejné době také zakázal dlouhý seznam opozičních politických stran s údajnými vazbami na Rusko a od té doby přijal trestní opatření proti pravoslavným církvím, které také údajně mají vazby na Moskvu, čímž fakticky potlačil veškerý nesouhlas v rámci stanného práva.

Zatímco Zelenského mocenské zásahy v průběhu jedenáctiměsíčního konfliktu zůstaly v americkém mainstreamovém tisku – který se hojně věnoval podobným válečným represím v Rusku – do značné míry nepovšimnuty, deník New York Times upozornil na výzvy skupin na ochranu lidských práv, aby byl zákon zrušen kvůli obavám, že potlačí svobodný tisk.

„Ukrajina prokáže svůj evropský závazek podporou svobodných a nezávislých médií, nikoli zavedením státní kontroly informací,“ řekl Ricardo Gutiérrez, generální tajemník Evropské federace novinářů.

Výbor na ochranu novinářů a další organizace na ochranu občanských práv také tuto legislativu v prosinci, kdy ji projednávali zákonodárci, odsoudily. Ukrajinský zákonodárný sbor sice souhlasil s odstraněním některých extrémnějších opatření zákona, ale konečný návrh stále dává federální vládě téměř úplnou kontrolu nad ukrajinskými zpravodajskými médii.

Zdroj: libertarianinstitute.org