Americký prezident Donald Trump považuje za čest být nominován na Nobelovu cenu za mír. Ve středu to uvedla tisková mluvčí Bílého domu Kayleigh Mcenany. (Foto: Wikimedia)

Mcenany však při této příležitosti zdůraznila, že nominace je „zasloužená“.

„Prezident Trump byl dnes nominován na Nobelovu cenu za mír pro rok 2021, a to za své vůdčí a zprostředkovatelské úsilí při uzavírání Abrahamských dohodách, které posloužily k úplné normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty (SAE) a které znamenaly významný krok vpřed směrem k míru na Blízkém východě,“ stojí v prohlášení mluvčí.

Dotyčná dále poznamenala, že americký prezident byl na tuto cenu nominován na základě mezinárodní podpory dohod mezi SAE a Izraelem.

„Mírová dohoda je dalším důkazem smělé diplomacie a vizí prezidenta Trumpa, který považuje za čest, že jeho kandidaturu bude posuzovat Nobelův výbor,“ uvádí se v dokumentu.

Připomeňme, že dříve poslanec za norskou Strany pokroku ChristianTybring-Gjedde nominoval Trumpa na Nobelovu cenu míru, a to za jeho snahu vyřešit dlouhotrvající konflikty ve světě.

Důvodem bylo dosažení dohody, za pomoci Spojených států, o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, jejíž podpis je naplánován na 15. září ve Washingtonu.

Zdroj:  politico.com