Před námi je sezóna svátků a s tím, jak svět nadále setrvává ve standardních provozních postupech i během zimních volných dnů, tak Spojené státy směřují dost nebezpečným směrem. (Foto: Pixabay)

I přes alarmování zdravotních expertů se miliony Američanů rozhodly během Díkuvzdání navštívit své rodiny a znovu se spojit se svými milovanými. Avšak takové rozhodnutí, které lze částečně připsat únavě z epidemie, by mohlo v následujících týdnech způsobit rychlý nárůst případů COVID-19 a úmrtí na ně.

Čísla o prolamování rekordů týkající se COVID-19 už v médiích mainstreamu dělají titulky. Spojené státy v posledních 14 dnech hlásí ohromující dva miliony infikovaných, uvádí The New York Times.

24. listopadu prohrálo svůj boj s COVIDem 2 100 Američanů, čímž se z toho stal nejsmrtonosnější počet denních úmrtí v posledních šesti měsících. Současné postižení ve Spojených státech obnáší přes 12,7 milionu aktivních případů a přes 260 000 obětí.

Podle současného průzkumu se odhaduje, že 27 procent americké populace podle očekávání vyrazí a povečeří se svojí rodinou a přáteli. Toto číslo je alarmující, uvážíme-li, že Spojené státy jsou jedinou zemí, která je neustále na vrcholu v seznamu zemí s nejvíce infekcemi COVID-19. Dr. Anthony Fauci, ředitel Amerického národního institutu alergických a infekčních nemocí, se bojí toho, jak až by se v následujících týdnech mohla situace v zemi rozvinout.

„Je to taková krásná, tradiční sezóna, ale teď se nás držte, protože později přijde čas, kdy to budete moci provést. Takže možná, když teď obětujete něco, co opravdu máte rádi, tak tím posloužíte k ochraně zdraví a bezpečnosti milovaného,“ řekl Fauci.

I očekávaný zvolený prezident Joe Biden Američanům připomněl důležitost toho, aby během Díkuvzdání zůstali doma. „Letos Američany žádáme, aby pominuli ty mnohé tradice, kterých jsme si už dávno při tomto svátku speciálně užívali,“ uvedl v projevu. „Ale letos zůstaneme doma. Ale tento rok, protože nám tolik jednomu na druhých záleží, budeme mít Díkuvzdání oddělená. Pokud jde o mě a Jill, budeme doma v Delawaru s naší dcerou a synovcem. Takže to vím. Vím, jak je to těžké pominout rodinné tradice, je to ale velice důležité,“ řekl.

Neměli bychom podceňovat dopad velkých shromáždění na COVID-19 během zimní sezóny. Bude-li více lidí doma, mohlo by to šíření COVID-19 přidusit. Chanuka, Vánoce a Silvestr se blíží v měsíci následujícím po Díkuvzdání. To jsou v prosinci tři nejvíce oslavované dny v USA. Tudíž je pro Američany důležité, aby činili sociálně odpovědná rozhodnutí. Rozhodnou se Američané Vánoce a Nový rok oslavovat s davy lidí v místnostech nebo se rozhodnou pro bezpečnější alternativu, která je a jejich milované ochrání? To se brzy dovíme.

Prozatím je sezení u Skypu a Zoomu s milovanými nejspíš bezpečnějším způsobem oslavy. Zoufalé časy volají po zoufalých opatřeních. S tím, jak příští měsíc přivítáme Nový rok, tak nezapomínejme, že epidemie pořád probíhá. Nedodržování bezpečnostních opatření a přezírání COVID-19 by nejspíš přineslo neblahé dopady. Rozhodnout se pro oslavy místo opatrnosti by mohlo znamenat chmury a utrpení. Už jsme měli dost rodin, které si během časů globální zdravotní krize zažily útrapy. Neprodlužujme své utrpení unáhlenými rozhodnutími.

Haider Rifaa