Rozmístění více než dvaceti tisíc příslušníků Národní gardy v hlavním městě USA se neobešlo bez logistických problémů. Se zásobováním se rozhodlo pomoci i české velvyslanectví ve Washingtonu, které vojákům uvařilo český guláš. (Foto: Twitter)

Šéfkuchař české ambasády uvařil pět set porcí lahodného guláše, které pak diplomaté rozdali příslušníkům Národní gardy z Texasu a Nebrasky. Jak uvádí ve své reportáži Česká televize, kvůli potížím se zásobováním starostka města Muriel Bowserová vyzvala místní obyvatele, aby jim uvařili.

„To je úplně ideální příležitost k tomu, abychom texaské a nebraské Národní gardě, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, poděkovali za to, jak naopak oni pomohli nám svými specialisty v jedné fázi boje proti pandemii covid-19,“ prohlásil v rozhovoru pro ČT český velvyslanec Hynek Kmoníček.

Jak podotýkají reportéři, v obou státech jsou zastoupené české národní komunity a někteří vojáci mají česká příjmení.

V říjnu česká vláda schválila výpomoc vojenských lékařů ze Spojených států v boji proti pandemii koronaviru. Lékařský tým, který tvořili dva lékaři, jeden zdravotní terapeut, tři sestry a jeden organizační důstojník, vyslala právě Národní garda z Texasu a Nebrasky. Pomáhali ve Vojenské nemocnici Olomouc. Všichni měli za sebou intenzivní nasazení v péči o pacienty s covidem-19 v USA.

Rozhodnutí na rozmístění 26 tisíc příslušníků Národní gardy ve Washingtonu padlo poté, co radikálně naladění Trumpovi stoupenci 6. ledna vtrhli do budovy Kapitolu, kde se na společném zasedání obou komor Kongresu oficiálně stvrzovaly výsledky prezidentských voleb.