Mezi ‘cenou, kterou musí zaplatit,’ od Clintonové a Obamovou novou obchodní válkou, se není co divit, že se Čína rozhodla eskalovat svou ‘více než jen rétoriku’ z pouhého výměnného obchodu k vyhnutí se US dolarům. Poté, co Čína ignorovala tyto sankce a pak z nich obdržela výjimku, hlásí dnes v noci Press TV, že Čína bude investovat do rozvoje severních a jižních iránských ropných polí (které budou produkovat 700 000 barelů ropy denně). Jedno z těchto ropných polí Azadegan má jedno z největších ropných ložisek na světě, ropnými zásobami na tomto jediném místě odhadnutými na 42 miliard barelů – což zatím stačí na to, aby to zaplavilo Čínu – jak ještě dodal iránský ministr ropného průmyslu Rostam Qasemi, po 10-15 letech vyjednávání bylo nakonec dosaženo dohody (zrovna v téhle době, kdy je to velice příhodné), jelikož čínská strana už začala se svými aktivitami investic 20 miliard dolarů do ropných polí.“

Od PressTV:

Iránský ropný ministr Rostam Qasemi říká, že Čína souhlasila, že bude investovat 20 miliard US dolarů do rozvoje severního a jižního ropného pole Azadegan a Yadavaran, která budou nakonec produkovat 700 000 barelů ropy denně (bpd).

Tento ropný ministr v projevu k reportérům při nedělní návštěvě ve společnosti Petropars řekl, že po 10-15 letech vyjednávání s čínskou stranou bylo dosaženo dohody o rozvoji ropných polí Azadegan a Yadavaran.

Dodal ještě, že čínská strana se svými aktivitami investic 20 miliard US dolarů do ropných polí už začala.

„Zatím bylo už instalováno na ropných polích v Azadeganu a Yadavaranu více než 20 vrtných věží a po dokončení obou ropných polí se plánuje denní produkce 700 000 bpd ropy,“ uvedl Qasemi.

Tento ministr řekl, že během posledních několika měsíců byly podepsány kontrakty o rozvoji 12 nových ropných polí a dodal: „Rozvoj některých z těchto polí včetně ropných polí Azar a Chaguleh rovněž už začal.“

Qasemi řekl, že byla přijata nezbytná opatření k rozvoji pobřežních ropných polí Darkhoein a Mansouri stejně jako mořských polí jako Farzad A.

Ropné pole Yadavaran leží v jihozápadní provincii Kuzestan hraničící s Irákem. Realizace rozvojového projektu ropného pole se očekává ve třech fázích. Po dokončení každé z fází se očekává, že se denně bude čerpat asi 300 000 barelů ropy.

Ropné pole Azadegan má jedno z největších ropných ložisek na světě s ropnými rezervami na tomto místě odhadnutými na 42 miliard barelů.

Irán drží třetí největší ověřené ropné rezervy na světě a druhé největší rezervy zemního plynu.

Celkové ropné rezervy na tomto místě byly odhadnuty na více než 560 miliard barelů s asi 140 miliardami barelů těžitelné ropy. Navíc na těžké a extra-těžké variety ropy připadá zhruba 70-100 miliard barelů z celkových rezerv.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

]]>