Byznys, který pracuje v Rusku, si ve snaze vyhnout se sankčnímu riziku hledá možnosti vzdát se použití dolaru ve prospěch jiných měn, prohlásil v rozhovoru pro Sputnik šéf Americké obchodní komory v Rusku (AmCham) Alexis Rodzianko.

„Americké sankce platí, dokud je nějaké spojení s Amerikou přes právní nebo fyzické osoby, anebo nejčastěji přes transakci v dolarech. A proto společnosti, když uvažují o riziku sankcí, přemýšlejí, jak se mají chovat, aby bylo toto riziko minimální," podotkl.

„Jednou z možných reakcí je nenajímat Američany v Rusku, druhou zřídit čistě ruskou právní osobu a dávat pozor na to, aby v řetězci přijímání rozhodnutí nebyli žádní Američané. A nakonec je třeba se držet dál od dolaru," pokračoval zdroj agentury.

„A proto samy společnosti, aby neriskovaly sankce, budou často hledat záminku k tomu, aby užívaly jiné měny. Sám režim sankcí podněcuje k dedolarizaci, ruské pokusy o ni jsou reakcí na podobný nátlak. Ovlivní dedolarizace globálně úlohu dolaru jako rezervní měny? Na jedné straně takový účinek zatím nevidím. Na straně druhé, čím více budou USA uplatňovat sankce, tím více si budou lidé hledat východisko, aby nepoužívali dolar, v určitém okamžiku se může něco změnit," poznamenal Rodzianko.