Bývalý zpravodajský důstojník CIA Larry Johnson tvrdí, že rozhodnutí o útoku dronem na Kreml učinily Spojené státy. (Foto: Youtube)

Středeční útok, jehož cílem měl být pravděpodobně ruský prezident Vladimir Putin, byl zastaven systémy elektronického boje, které vyřadily drony dříve, než mohly dosáhnout svého cíle.

Podle Johnsona musel být útok veden Bidenovou administrativou a americkým vojensko-průmyslovým komplexem, protože „rozhodnutí o takových útocích se nepřijímají v Kyjevě, ale ve Washingtonu“.

„Washington by měl jasně pochopit, že to víme,“ řekl Johnson novinářům.

Ačkoli útok, jehož účast Ukrajina popřela, nedosáhl svého taktického cíle, byl podle Johnsona přesto vysoce „symbolický“.

„[Nezpůsobil] významné škody. Psychologický dopad, ačkoli jsou lidé, kteří se na tom neshodnou, můj názor je, že to Rusko povzbudí, ne vyvolá strach, nespokojenost nebo rozdělení. Jsou jiní, kteří se domnívají, že tím Rusko vykreslí jako slabé a vytvoří vnitřní problémy. Prostě si všímám reakcí bývalého [ruského] prezidenta [Dmitrije] Medveděva i poslanců Dumy – jsou rozzuření, rozhořčení a vyzývají k eskalaci odvetných opatření vůči Ukrajině. Takže si myslím, že se to v mnoha ohledech vymstilo,“ řekl bývalý úředník ministerstva zahraničí.

Dodal také, že útok zaváněl zoufalstvím a byl pokusem vyprovokovat Rusko k velké eskalaci, „aby se Spojené státy do tohoto konfliktu hlouběji zapojily“.

„Zároveň si myslím, že Washington správně poznamenává, že se snaží od této [eskalace] odradit, protože uznává, že se vymkla kontrole. A Spojené státy nejsou ve vojenské pozici, aby se mohly postavit Rusku a přežít tuto konfrontaci,“ řekl Johnson.

Demokratický kandidát na prezidenta Robert F. Kennedy Jr. odsoudil pokus o útok dronem jako nebezpečnou eskalaci.

„Představte si, jak bychom reagovali, kdyby Ruskem podporované síly podnikly útok dronem na Kapitol. Musíme zastavit tyto pomatené pokusy o eskalaci války,“ řekl Kennedy.

„Po úspěšném zažehnání kubánské krize prezident John Kennedy varoval před tím, aby bylo Rusko znovu nuceno volit mezi národním ponížením a jadernou válkou. Měli bychom jeho rady uposlechnout,“ dodal.

Zdroj: summit.news