Světová zdravotnická organizace prohlásila, že mimořádná situace v souvislosti s COVD-19 je u konce, čímž ukončila tříleté označení, které poprvé přijala v lednu 2020. (Foto: Flickr)

Zdravotnický orgán začal používat slovo „pandemie“ v březnu 2020, aby upozornil svět na nebezpečí viru, ačkoli tento termín nemá žádný právní význam.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátečním rozhovoru s novináři uvedl: „Pandemie je jedním z nejzávažnějších problémů WHO:

„Již více než rok má pandemie klesající tendenci.

„Včera se po patnácté sešel výbor pro mimořádné situace a doporučil mi, abych vyhlásil konec stavu ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Toto doporučení jsem přijal.“

„Proto s velkou nadějí prohlašuji Covid-19 za konec celosvětového zdravotního ohrožení,“ dodal.

Jak uvádí deník The Wall Street Journal, podle Lawrence Gostina, ředitele fakulty O’Neillova institutu pro národní a globální zdravotnické právo na Georgetownské univerzitě, který byl poradcem WHO, tento krok nevyvolá změny ve financování nebo službách vlády.

„Světová veřejnost a političtí představitelé se již dávno posunuli dál…“ Gostin řekl.

Podívejte se na brífink níže:

Podle údajů WHO je pandemie (spojena) s úmrtím téměř 7 milionů lidí a 765 milionů nakažených.

Přesto Tedros Adhanom Ghebreyesus nemohl nechat strašení na pokoji a varoval, že: „To neznamená, že Covid-19 jako globální zdravotní hrozba skončil.“

Takže se stále bojte, Ameriko, a když jste sama, noste si v autě masku…

Zdroj: wsj.com