Manévrování ruské kosmické lodi Kosmos-2542 poblíž amerického satelitu KH-11 způsobilo ve Spojených státech další vlnu obav. Pentagon se domnívá, že ruské inspekční satelity mohou být použity ke shromažďovýní průzkumných dát nebo k ničení jiných vesmírných objektů. (Foto: Depositefiles)

Podle serveru The Drive měl satelit Kosmos-2542, který byl vypuštěn v listopadu loňského roku z vojenského kosmodromu Pleseck, synchronizovat letovou cestu s americkým satelitem KH-11.

Kosmos-2542 od 20. ledna ale provedl již řadu manévrů, aby změnil svou pozici. Postgraduální student Purdueovy univerzity v americkém státě Indiana, Michael Thompson, tvrdí, že oběžná dráha satelitů je upravena tak, aby se zařízení sbližovala „jednou za 11–12 dnů“.

Zároveň, jak poznamenal odborník na astrodynamiku, má Kosmos příležitost „pozorovat“ americké zařízení z různých úhlů. Současně američtí odborníci přiznávají, že neznají kokrétní účely těchto inspekčních satelitů Ruské federace. Naznačují pouze, že Kosmos může narušit práci, deaktivovat nebo zničit další objekt na oběžné dráze Země.

Připomeňme, že v září loňského roku vyvolalo vlnu obav ve Spojených státech i přiblížení ruské kosmické lodi Luč k americké komunikační družici Intelsat 17. Odborníci tehdy uváděli, že by Rusko s její pomocí mohlo zachytit předávané informace.

Američtí astronomové tento týden obdrželi dosud nejpodrobnější snímky povrchu Slunce.

Největší solární teleskop světa, Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST), odhalil první detailní záběr na Slunce, který ukazuje „vroucí“ plazmu pokrývající celý povrch hvězdy.

„Jedná se o snímky s nejvyšším rozlišením na povrchu Slunce v historii. Předtím jsme viděli pouze špičku ledovce,“ cituje server Space.com vyjádření vedoucího projektu DKIST Tomasse Rimmela.

Je třeba uvést, že díky novým údajům budou mít vědci možnost podrobně prozkoumat strukturu hvězdy a sluneční aktivity, která má vliv zejména na leteckou dopravu, satelitní komunikace a elektrické sítě na Zemi.

Zdroj: thedrive.com