Spojené státy odmítly „směšné“ obvinění Ruska, že stojí za údajným útokem dronem na Kreml, zatímco náměstek moskevského ministra zahraničí varoval, že obě mocnosti stojí na pokraji „otevřeného ozbrojeného konfliktu“.

Vztahy mezi USA a Ruskem jsou na nejnižším bodě od dob studené války, ale po středečním údajném útoku dronu na Kreml – oficiální sídlo ruského prezidenta – Moskva výrazně zvýšila svou rétoriku.

Na dotaz CNN, zda se Moskva domnívá, že za útokem stojí USA, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odpověděl: „Nepochybně, taková rozhodnutí, definice cílů, definice prostředků – to vše je Kyjevu diktováno z Washingtonu.“

„Jsme si dobře vědomi toho, že rozhodnutí o takových akcích a teroristických útocích se nepřijímají v Kyjevě, ale ve Washingtonu. A Kyjev již vykonává to, co mu bylo nařízeno,“ řekl Peskov.

Peskov ke svým tvrzením neposkytl žádné důkazy ani další podrobnosti týkající se údajného útoku s tím, že tyto informace budou zveřejněny později.

Začátkem tohoto týdne Rusko prohlásilo, že Ukrajina provedla útok bezpilotním letounem zaměřený na Kreml ve snaze zavraždit ruského prezidenta Vladimira Putina, a označilo jej za „plánovaný teroristický útok“. Ukrajina jakoukoli účast důrazně popřela.

John Kirby, koordinátor Rady národní bezpečnosti USA pro strategickou komunikaci, popřel „směšné“ tvrzení Ruska, že USA nařídily Ukrajině provést údajný útok a zabít Putina, a obvinil prezidentova mluvčího ze lži.

„Jen bych vám řekl, že pan Peskov lže. Myslím tím, že je to samozřejmě absurdní tvrzení. Spojené státy s tím nemají nic společného. My ani nevíme, co se tu stalo,“ řekl Kirby.

„Ale mohu vás ujistit, že Spojené státy v tom nehrály vůbec žádnou roli.“

Bílý dům stále nemá žádné informace o tom, kdo za útokem dronem stál, a Kirby uvedl, že USA „neschvalují, nepodporují, nepodporují útoky na jednotlivé vůdce“.

Rusko později ve čtvrtek zdvojnásobilo svou válečnickou rétoriku, když náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov místním médiím řekl, že vztahy mezi USA a Ruskem jsou na pokraji „otevřeného ozbrojeného konfliktu“.

„Pracujeme na tom, aby se vztahy s USA nepropadly do propasti otevřeného ozbrojeného konfliktu. Již stojíme na okraji, na okraji této propasti,“ řekl Rjabko.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek prohlásil, že středeční údajný útok dronu na Kreml byl „nepřátelským činem“ a že jeho vláda bude reagovat „konkrétními kroky“.

„Byl to jednoznačně nepřátelský akt,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci v Indii. „Nebudeme reagovat tím, že budeme mluvit o tom, zda šlo o incident, nebo ne, ale odpovíme konkrétními kroky. Máme hodně trpělivosti.“

Zdroj: cnn.com