Marie Yovanovitchová, bývalá velvyslankyně USA na Ukrajině, se v rozhovoru nechala slyšet, že Trump by válce na Ukrajině zabránil pomocí diplomacie, ale pak tvrdila, že by to bylo špatně. (Foto: Twitter)

Yovanovitchová, která svědčila proti Trumpovi během procesu o jeho impeachmentu v roce 2019, se takto vyjádřila během rozhovoru pro PBS o uplynulém víkendu.

Moderátorka Margaret Hooverová se bývalého velvyslance zeptala na jeho předchozí tvrzení, že k ruské invazi „by za Trumpovy vlády nikdy nedošlo“.

„Slyšela jsem, že jste také naznačila, že Putin by možná do války nešel, kdyby byl Trump stále v úřadu,“ řekla Hooverová.

„Trump byl velmi odmítavý k NATO – myslím odmítavý, to je samozřejmě diplomatické slovo – velmi kritický k NATO, kritický k našim spojencům,“ řekla Yovanovitch.

„A jeho blízcí spolupracovníci, včetně Johna Boltona, řekli, že kdyby vyhrál druhé funkční období, stáhl by nás z NATO. Chci říct, proč jít do války s Vladimirem Putinem, když Spojené státy předloží tak trochu mrtvolu NATO na stříbrném podnose? To přece nemusíte dělat.“

Hoover se pak Yovanovitchové přímo zeptal: „Chci říct, jak by podle vás invaze dopadla jinak, kdyby Trump zůstal prezidentem?“ „Ano,“ odpověděla Yovanovitch.

„Myslím, že Trump by Putinovi poskytl dost toho, co chtěl, takže by možná k invazi nedošlo,“ odpověděla.

Yovanovitchová pak dostala otázku, jak by vypadala Ukrajina, kdyby na ni Rusko (díky Trumpovi) nevtrhlo.

„Teď se dostáváme do… Víte, proto se diplomatům říká, aby [SMĚJE SE] nikdy neodpovídali na teoretické otázky! Takže se dostáváme do oblastí… víte, chci říct, je to hypotetická otázka, že? Nevím, co by udělal Trump, a nevím, co by udělal Putin. Ale nedokážu si představit, že by se Trump, prezident Trump postavil za Ukrajinu tak, jako se teď postavil prezident Biden.

Paul Joseph Johnson