Do dějin letectví se v neděli nezapsal pokus dvou pilotů o výměnu letadel ve vzduchu, který podle stanice Fox 10 Phoenix skončil havárií v arizonské poušti a vyvolal vyšetřování Federálního úřadu pro letectví (FAA). (Foto: Twitter)

Nedělní akce „výměny letadel“ sponzorovaná společností Red Bull byla označována za „první na světě“ a byla živě přenášena na serveru Hulu.

Piloti Luke Aikins a Andy Farrington použili speciálně upravená letadla Cessna 182 s vlastními vzduchovými brzdami, aby provedli řízený střemhlavý let ve výšce 14 000 stop.

Red Bull tvrdil, že se piloti „zapíší do historie jako první piloti, kteří vzlétli v jednom letadle a přistáli v jiném“. Jedno z letadel se však během kaskadérského kousku vymklo kontrole, což jednoho z pilotů donutilo opustit letadlo, zatímco druhému pilotovi se podařilo ovládnout druhé letadlo a bezpečně s ním přistát. Oba piloti nebyli zraněni a u letadla, které se vymklo kontrole, se před dopadem na zem rozvinul balistický padák.

Zde je video z tohoto šíleného kousku.

Jedno letadlo havarovalo. Druhé přistálo.

Mezitím FAA podle Fox 10 Phoenix již dříve zamítl žádost společnosti Red Bull o provedení nebezpečného kaskadérského kousku.

Agentura napsala: „FAA žádost zvážila a zjistila, že udělení výjimky z § 91.105(a) by nebylo ve veřejném zájmu a nemůže konstatovat, že navrhovaný provoz by neměl negativní vliv na bezpečnost.“

FAA nyní nehodu vyšetřuje.

Zdroj: fox10phoenix.com