Vědci University of Central Florida a odborníci společnosti Honeybee Robotics rozpracovali prototyp kosmické lodi World is Not Enough (WINE), která dokáže extrahovat vodu z asteroidů a komet a používat ji jako palivo pro tryskový parní stroj. (Foto: NASA)

Teoreticky je takové zařízení schopné nekonečně vytvářet palivo přelety od asteroidu k asteroidu a prodlužovat dobu svého fungování. Uvádí to tisková zpráva Phys.org.

Vědci testovali prototyp 31. prosince 2018. Byla vytvořena půda podobná té, která je na povrchu malých vesmírových objektů. WINE úspěšně vytěžila vodu, vyrobila z ní raketové palivo a vypustila páru dostatečné síly, aby se odrazila od povrchu. Podle odborníků je tato technologie použitelná pro studium takových nebeských těles jako Měsíc, Ceres, Evropa (družice Jupitera), Titan (družice Saturnu) a Pluto.

Kosmická sonda o velikosti mikrovlnky může využívat energii, kterou vyrábí pomocí solárních panelů, k přeměně vody na páru. Rovněž je možné použití malého jaderného reaktoru, což rozšiřuje rozsah použití stroje na vzdálené oblasti sluneční soustavy.

Zdroj:  phys.org