Obrázky britské jaderné ponorky HMS Vengeance, která se vrátila z její poslední tříměsíční hlídky na námořní základnu ve Skotsku po utrpení značné škody, se objevily online.

Jaderné ozbrojená ponorka během své mise ztratila 30% svých sonarových panelů, což není běžnou situací v britském královském loďstvu.

The Telegraph uvedl slova námořního zdroje, který řekl, že „nikdy ještě neviděl, aby se někdo vrátil v takovém stavu".

Solární panely, které pokrývají anglické ponorky, jsou navrženy tak, aby absorbovaly zvuky zevnitř i zvenčí plavidla, maskovaly hluk z lodi a absorbovaly ty, které byly vyrobeny jinými plavidly, které ponorku hledají.

Námořní zdroj také poznamenal, že náhrada pro HMS Vengeance — jedné ze čtyř ponorek třídy Vanguard — možná nebyla připravena, „což znamená, že měla delší hlídku, nebo měla incident s rybářskými sítěmi".

Certifikace jaderné ponorky a její posádky byla potvrzena britskou premiérkou Therezou Mayovou v lednu roku 2017, když se objevila zpráva o tom, že její raketa během testu vybočila z kurzu.

Obavy o provozní schopnosti a účinnosti britské jaderné ponorky byly vyjádřeny admirálem Lordem Westem, bývalým prvním námořním lordem, který uvedl, že plavidlo bylo v provozu příliš dlouho.

"Zdali mám strach z prodloužení života (ponorky — red.) a jak dlouho bude nám trvat, než dostaneme Dreadnoughty, odpověď je ano," řekl admirál Lord West.

Flotila sestavená z ponorek třídy Vanguard vstoupila do služby na počátku 90. let a měla sloužit po dobu 25 let. Její nahrazení, balistické ponorky třídy Dreadnought, pro královské námořnictvo, jsou nyní ve výrobě a nejsou očekávány do provozu až do začátku roku 2030, což by mohlo vést ke značnému opotřebování funkčních ponorek.