Objevil se nový klip, na kterém brazilský prezident Bolsonaro konfrontuje šéfa WHO Tedrose Adhanoma ohledně omezení vakcíny covid-19 a ptá se, proč lidé na covid umírají i po druhé dávce vakcíny. (Foto: Twitter)

Diskuse se uskutečnila během nedávného summitu světových lídrů G20 v Římě.

Bolsonaro zpochybnil Adhanoma v otázce očkovacích pasů a tvrdil, že „na celém světě jsou lidé, kteří potřebují pracovat, aby se uživili“.

Dodal, že výluky destabilizovaly světovou ekonomiku, a varoval, že pokud budou pokračovat, „ekonomika se zhroutí“.

Adhanom řekl, že nechce další výluky, a souhlasil s tím, že program očkovacích pasů je „diskriminací“, ale pouze v době, kdy je v některých zemích stále nízký počet očkovaných.

„V Brazílii mnozí, kteří dostanou druhou dávku, dostanou COVID,“ řekl Bolsonaro, na což šéf WHO reagoval slovy, že vakcína nezastavuje šíření COVID, ale snižuje riziko vážného onemocnění a úmrtí.

„V Brazílii umírá mnoho lidí, kteří dostali druhou dávku,“ upřesnil Bolsonaro, na což Adhanom reagoval slovy, že na vině jsou základní onemocnění.

Bolsonaro poté deklaroval neschopnost zastavit povinné očkování dětí, na což Adhanom reagoval slovy, že WHO nepodporuje podávání vakcíny dětem.

Brazilský prezident si pak postěžoval, že kdykoli se na vakcínu zeptá, je obviněn z toho, že vypouští „falešné zprávy“.

„Máme svázané ruce, v sázce jsou životy našich dětí,“ řekl Bolsonaro.

Když se Adhanoma zeptal na původu koronaviru, Adhanom se zasmál a odpověděl: „Stále to studujeme.“

Bolsonaro je dlouhodobě skeptický vůči vakcíně a uzavíracím opatřením covid-19.

Po příjezdu na Valné shromáždění OSN v září byl nucen jíst pizzu na chodníku, protože není očkovaný, a proto má v New Yorku zakázáno stolovat uvnitř budov.

Bolsonaro opakovaně obhajoval lék hydroxychlorochin a tvrdil, že „kdyby se hydroxychlorochin nezpolitizoval, mohlo být zachráněno mnohem více životů“

Brazilský prezident se v červenci 2020 sám nakazil koronavirem, ale uvedl, že se dokázal rychle zotavit díky své minulosti „sportovce“ v armádě.