Národní bezpečnostní poradce prezidenta USA John Bolton během projevu na studentské konferenci nadace Young America Foundation potvrdil, že Spojené státy plánují odstoupit od Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu. (Foto: President of Russia)

„Tento pátek bude znamenat oficiální konec INF, když z něj USA vystoupí,“ řekl Bolton.

Poznamenal, že Američané jsou „lidé dodržující zákony“ a kteří, pokud uzavřou dohodu, ji splní do poslední podmínky a očekávají to také od druhé strany.

„Spojené státy dodržovaly smlouvu, zatímco Rusko pokračovalo ve vývoji pokročilých balistických a hypersonických systémů (…) v rozporu se smlouvou,“ dodal prezidentský poradce.

„Naše ruce jsou svázány dohodou, zatímco Čína vyvíjí zbraně středního doletu bez omezení povinností vyplývajících z jakékoli smlouvy,“ uvedl.

Bolton poznamenal, že „svět se dostal ze studené války“ a „dvoustranných smluv, které se týkají omezení určitých druhů jaderných zbraní nebo určitého rozsahu nepřátelských střel“.

„Prezident chce účinnou kontrolu zbraní, která poskytne skutečnou bezpečnost Američanům a našim spojencům. K dosažení tohoto cíle dospěl k závěru, že musíme jednat s Čínou a Ruskem,“ uvedl prezidentský poradce pro národní bezpečnost.

„Kontrola zbraní může přispět k národní bezpečnosti Spojených států a našich spojenců,“ uzavřel.

Smlouva INF

Smlouvu o INF podepsali lídři Spojených států a Sovětského svazu v prosinci 1987. Dohoda stanovila odstranění balistických a řízených střel pozemního středního doletu (od 1 000 do 5 500 km) a kratšího doletu (od 500 do 1 000 km).

V říjnu 2018 prezident USA Donald Trump prohlásil, že Rusko porušuje podmínky smlouvy, v této situaci byla dohoda pro Ameriku nerentabilní a má v úmyslu stáhnout zemi z INF. V prosinci ministr zahraničí Mike Pompeo dal Moskvě 60 dní na nápravu porušení tak, aby upravil nebo zničil raketu 9M729, na kterou si Washington stěžoval. Ruští vojáci však porušení smlouvy popřeli.

Poté Bílý dům oznámil, že USA 2. února pozastaví účast ve Smlouvě o INF, a o šest měsíců později odstoupí od dohody, pokud se Rusko nevrátí k jejímu dodržování. Putin 2. února uvedl, že reakce Ruska na odchod USA ze Smlouvy o INF bude stejná a Moskva začne přípravy na vývoj nových typů raket.

Dne 3. července podepsal Vladimir Putin zákon o pozastavení účasti Ruska ve Smlouvě o odstranění raket středního a kratšího doletu (INF).

Zdroj: snews.com