Teoretický fyzik Alexander Berezin z Moskevského institutu elektronických technologií navrhl nové vysvětlení Fermiho paradou. Podle vědce jsou lidé jedinou rozumnou formou života, jinak by byli cizinci zničeni.

Kromě toho lidstvo samotné bude vyhlazovat mimozemské civilizace, které se mohou objevit v budoucnu. Práce vědce je publikována v arXiv.

Podle Fermiho paradoxu se mimozemské civilizace musely usadit po celé galaxii, ale lidstvo nenalezne stopy jejich existence. Vědci nabídli několik vysvětlení — například cizinci zemřou, než se stanou detekovatelnými, nebo se nemohou dostat do kontaktu kvůli nadměrné gravitaci planety nebo zastavování technologického vývoje. Nicméně Berezin věří, že takové civilizace „smolaři" by neměly být brány v úvahu při pokusu o vyřešení tohoto paradoxu.

Vědec se domnívá, že jedinou proměnnou, která by měla být zavedena při zvažování problému, je parametr A, tedy pravděpodobnost, že cizí život, který se nachází v určité vzdálenosti od Země, bude pro lidstvo viditelný navzdory jeho povaze nebo intelektu. Protože mimozemský život, pokud již existuje, musel zvládnout galaxii zhruba za 100 tisíc let a být viditelný pro lidstvo, hodnota této proměnné se blíží nule.

Na základě nízké hodnoty parametru A vědec dospěl k závěru, že v současné době neexistují mimozemšťané a že lidstvo je první civilizací, která dosáhla současné úrovně technologie a bude se dále rozvíjet. Vzhledem k tomu, že vývoj galaxie bude vyžadovat velké množství zdrojů, jejich těžba a použití zničí nebo zabrání vzniku dalších civilizací, to znamená, že lidstvo musí v budoucnosti úmyslně nebo neúmyslně vyhlazovat jiné formy života.

Fyzik dospívá k závěru, že se Fermiho paradox dá vysvětlit antropickým principem — lidstvo může existovat pouze tehdy, když je to první technologicky vyspělá civilizace. V opačném případě by byla dávno zničena cizinci, kteří nejsou nutně agresivní, ale prostě příliš pokročilí, aby si „všimli" lidi.

Brandon Specktor

Zdroj:  livescience.com