Kandidát na prezidenta USA za Demokratickou stranu Joe Biden prohlásil, že nemůže zatím ohlásit své vítězství ve volbách, je mu už ale jasné, že vyhrává. (Foto:

Podle jeho názoru, podaří se mu získat více než 270 hlasů volitelů nezbytných ke zvolení.

„Čísla nám jasně ukazují, že v tomto zápase vyhrajeme… Vyhráváme Arizonu, vyhráváme Nevadu. Naše převaha v Nevadě se zdvojnásobila. Chystáme se získat více než 300 hlasů volitelů,“ řekl Biden.

Kandidát zdůraznil, že ho už podpořilo přes 74 milionů Američanů – více, než kdykoli dříve v dějinách Spojených států.

Biden vyzval své stoupence, aby si zachovávali klid, dokud probíhá sčítání hlasů a slíbil, že nedovolí, aby bylo sčítání zastaveno.

„Váš hlas bude započítán. Je mi jedno, že se kdosi pokouší sčítání zastavit. Nedovolím, aby k tomu došlo,“ řekl.

Podle jeho slov si mají Američané pamatovat, že soupeři mohou být oponenty, nejsou ale nepřáteli. „Můžeme mít rozpory, a to je normální,“ dodal kandidát a zdůraznil, že bude pracovat jak v zájmu těch, kdo ho podpořili, tak i těch, kdo hlasovali proti.

„Můžeme se alespoň shodnout na tom, abychom byli vůči sobě civilizovanými lidmi,“ řekl v závěru Biden.

Volby prezidenta USA se konaly 3. listopadu, vítěz ale nebyl dosud vyhlášen, protože výsledky hlasování nebyly zatím shrnuty ve všech státech. Podle odhadů předních amerických televizních stanic ve volbách vede Biden.

Včera se ujal Biden vedení ve dvou klíčových státech – Pensylvánii a Georgii.

Trump se ještě v noci na 4. listopadu prohlásil za vítěze a obvinil demokraty z pokusu „volby ukradnout“. Kromě toho, požádal už několikrát o zastavení sčítání, protože pokládá hlasovací lístky, které doručila pošta už po volbách, za nezákonné. Trumpův štáb hodlá požádat o přepočítání hlasů v několika státech.

Zdroj:  news.sky.com