Nová statistika exportu zbraní Ukrajiny ukazuje nárůst exportu do USA ve srovnání s předchozím rokem v oblasti kulometů, granátometů a protitankových zařízení. Jedná se o přesně ty zbraně, které Kyjev vyžaduje od západních zemí pro svoji válku na Donbasu. O tom informuje německá RT.

Od začátku války proti svým vlastním lidem na východě Ukrajiny se Kyjev snaží získat moderní zbraně ze Západu. Hlavní zásoby zbraní Ukrajiny pocházejí ještě z dob Sovětského svazu. Podle analýzy Bonn International Center for Conversion měla v roce 2005 Ukrajina k dispozici 2,4 milionu tun raket a munice. Sklady bývalého SSSR byly ještě plné a na moderní válečné prostředky nikdo nemyslel, proto také neexistoval žádný reálný požadavek na svoji vlastní výrobu.

Nehledě na to, že oficiálně administrativa prezidenta USA Obamy odmítla provádět dodávky zbraní na Ukrajinu, stále přicházely zprávy tvrdící opak. Ku příkladu případ americké společnosti AirTronic USA, která modernizuje a prodává sovětské raketomety RPG-7. V listopadu roku 2016 uzavřel tento podnik s Ukrajinou dohodu na dodávku stovky modernizovaných PSLR-1 s dodávkami od 8. dubna 2017.

K čemu tedy stahují Spojené státy tisíce kulometů a protitankových prostředků ze země, kterou Washington sponzoruje a jejíž prezident neustále prosí o dodávky zbraní? Ke všemu za situace, kdy USA jsou samy největším producentem zbraní — a exportér také.

USA hrají důležitou roli přerozdělovače zbraní. Ty nakupují v celé východní Evropě a také na Balkánu. Zbraně jsou následně dále předávány přes Special Operations Command (SOCOM) či přes relativně málo známou Picatinny Arsenal armády USA v New Jersey, říká RT. Dokumenty dokazují, že jen v září roku 2016 byly z Ukrajiny nakoupeny zbraně za více než 17 milionů amerických dolarů. To vše pro americký program výzbroje takzvaných rebelů v Sýrii.

Jak říká televize, tyto dokumenty dokazují také ještě jeden pikantní detail: nákupy některých zbraní pro Sýrii jsou prováděny přes program FMS (Foreign Military Sales), jenže ne Washingtonem, ale blíže nespecifikovaným třetím státem. Jelikož se podle vlastních vyjádření jedná o fundamentální nástroj americké zahraniční politiky, náleží plnění programu přímo ministru obrany Spojených států.

Zdroj: snews.com