Kontroverznímu miliardáři se podařilo vyvolat dva samostatné skandály jediným dvouslovným tweetem, který se stal virálním. (Foto: Flickr)

Excentrický majitel Twitteru Elon Musk vyvolal jediným dvouslovným tweetem dvě samostatné kontroverze.

O víkendu se zakladatel společnosti Tesla rozhodl pustit do odcházejícího ředitele Národního institutu pro alergie a infekční nemoci Dr. Anthonyho Fauciho, když na Twitteru z ničeho nic napsal, že: „Moje zájmena jsou Obžalujte/Fauciho“.

Následoval druhý tweet s memem doktora Fauciho a prezidenta Bidena s popiskem: „Ještě jeden zámek, můj králi“.

Doktor Fauci, který se stal tváří reakce USA na Covid a od ledna 2021 působil jako hlavní lékařský poradce prezidenta Joea Bidena, je předním americkým odborníkem na infekční nemoci a před volbami v polovině volebního období v roce 2022 republikáni slíbili, že pokud získají kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů nebo Senátem, vyšetří jeho roli v pandemii.

Nicméně zatímco Muskův tweet přilákal podporu nespočtu sledujících, stejně jako krajně pravicové kongresmanky Marjorie Taylorové Greeneové, která byla nedávno přijata zpět na Twitter poté, co jí byl zakázán přístup kvůli dezinformaci o Covidu, vyvolal také příval reakcí.

„Je to Amerika. Můžete si vybrat zájmena, jaká se vám zlíbí. Ale Anthony Fauci pravděpodobně zachránil více lidských životů než kterýkoli žijící člověk na světě. Styďte se,“ napsal na Twitteru v reakci na Muskovo rýpnutí do doktora Fauciho kongresman Dean Phillips.

„Re Muskův tweet? Dvořit se odpůrcům očkování se nezdá jako chytrá obchodní strategie, ale jde o tohle: nemohl byste prostě nechat dobrého člověka na pokoji ve své zdánlivě nekonečné snaze o pozornost?“ řekl. Senátorka Amy Klobucharová na Twitteru.

„Doktor Fauci je národní hrdina, na kterého budou vzpomínat další generace pro jeho vrozenou dobrotu & četné zásluhy o veřejné zdraví. Navzdory vašemu podnikatelskému úspěchu si vás budeme nejvíce pamatovat za podněcování nenávisti & rozdělování veřejnosti. Možná máte peníze, ale nemáte úroveň,“ napsal na Twitteru také bývalý ředitel CIA John Brennan.

Kromě debaty o reakci Ameriky na Covid Muskův tweet odstartoval také spory kolem problematiky používání zájmen a genderové identity, kdy bývalý astronaut NASA Scott Kelly na Twitteru napsal:

Víte, že se to stalo: „Elone, prosím, nezesměšňuj a nepodporuj nenávist vůči již tak marginalizovaným a násilím ohroženým členům komunity #LGBTQ+. Jsou to skuteční lidé se skutečnými pocity. Doktor Fauci je navíc oddaný veřejný činitel, jehož jedinou motivací byla záchrana životů.“

Musk však vypálil zpět a Kellymu sdělil, že s tím „rozhodně nesouhlasí“.

„Vnucovat ostatním svá zájmena, když o ně nežádali, a nepřímo ostrakizovat ty, kteří o ně nežádají, není dobré ani laskavé vůči nikomu,“ odpověděl.

„Co se týče Fauciho, lhal Kongresu a financoval výzkum se ziskem funkce, který zabil miliony lidí. To podle mě není úžasné.“

Zdroj: news.com.au