Britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca se vyjádřila k případů vzniku krevních sraženin, které se vyskytly u některých očkovaných lidí po použití jejich vakcíny. (Foto: Flickr)

Ve společnosti uvedli, že počet případů vzniku krevních sraženin mezi 17 miliony lidí, kteří dostali vakcínu, je „nižší, než by se dalo očekávat u běžné populace“.

„Zhruba 17 milionů lidí v Evropské unii a ve Velké Británii bylo naočkováno naší vakcínou a počet hlášených případů krevních sraženin je nižší než stovky případů, které by se očekávaly u běžné populace,“ řekla vedoucí zdravotního oddělení dané společnosti Ann Taylorová.

AstraZeneca také prohlásila, že neexistují žádné důkazy o zvýšeném riziku vzniku krevních sraženin v důsledku užití léku, a to „v jakékoli věkové skupině, u jakéhokoli pohlaví, jakékoli šarže, či v určité zemi“.

Připomeňme, že doposud bylo v EU a ve Velké Británii nahlášeno pouze 15 případů hluboké žilní trombózy a 22 případů plicní embolie.

Během klinických studií byl navíc výskyt krevních sraženin ve skupině, která dostávala vakcínu, nižší.

Podle zástupců společnosti nemá ani jedna šarže této vakcíny používané v Evropě a ve zbytku světa problémy s kvalitou.

Také se uvádí, že společnost AstraZeneca pravidelně prováděla a provádí další testování, přičemž všechny testy splňují přísná kritéria kvality.

Navíc jsou tyto údaje sdíleny s regulačními orgány v každé zemi, kde je před schválením šarže vakcíny vyžadováno nezávislé ověření. Uveďme, že již dříve se objevily informace o tom, že se rakouské orgány rozhodly preventivně pozastavit používání šarže vakcíny AstraZeneca z důvodu úmrtí jedné očkované ženy a vzniku trombózy u druhé ženy po očkování.

Estonsko, Litva, Lucembursko a Lotyšsko následovaly příklad Rakouska.

Ve čtvrtek použití tohoto léčivého přípravku pozastavilo také Dánsko a Norsko. Nově také Nizozemí.

Zdroj: bloomberg.com