Kroky USA „zajistit svobodu“ námořním lodím, které se pravděpodobně budou provádět v oblastech, o které usiluje Rusko, by mohly vést k opakování „kerčského incidentu“, uvádí německé vydání Telepolis. (Foto: PxHere)

Moskva posiluje kontrolu nad svými přímořskými vodami z ekonomických a vojenských důvodů, uvádí se v publikaci. Od roku 2013 se tedy rozšiřuje ruská vojenská přítomnost v Arktidě. Objevují se námořní a letecké základny, a navíc se staví nové ledoborce, píše autorka článku.

USA budou sledovat Rusko v Arktidě přes Aljašku

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že Aliance bude reagovat na vojenskou přítomnost Ruska v Arktidě, čímž se zvýší její přítomnost v regionu, uvádí Telepolis.

Místopředseda admirála Andrew Lewis, velitel rekonstruované druhé flotily amerického námořnictva, také řekl, že Spojené státy budou moci jednat na sporných územích, připomínají noviny.

Incident v Kerčském průlivu však ukázal, že Rusko „bude reagovat agresivněji", pokud bude muset bránit své zájmy, takže se podobný incident v budoucnu může stát v Arktidě a dalších mořích, uzavírá autorka.

Na začátku prosince americký raketový torpédoborec McCampbell proplul v těsné blízkosti od základny Tichomořského loďstva Ruska. Jak uvedl zástupce amerického námořnictva, torpédoborec proplul poblíž zálivu Petra Velkého, aby „vzdoroval nadměrné námořní činnosti Ruska a podporoval práva, svobody a legální využívání moře, které je k dispozici Spojeným státům a dalším zemím".

Mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov poznamenal, že americký torpédoborec se přiblížil k ruským teritoriálním vodám více než na sto kilometrů a nachází se pod kontrolou lodi Tichomořského loďstva.

Kerčský incident

Incident v Kerčském průlivu se stal 25. listopadu. Tři lodě ukrajinského námořnictva Berdyansk, Nikopol a Jany Kapu překročily hranice Ruska, vstoupily do dočasně uzavřené vodní plochy teritoriálního moře Ruské federace a přesunuly se z Černého moře do Kerčského průlivu.

Manipulovaly nebezpečně, a posádka se nechtěla podřídit legitimním požadavkům ruských úřadů. Ukrajinské lodě s 24 vojáky a palubě byly zadrženy.

V současné době jsou námořníci v moskevském SIZO a kvůli tomuto incidentu bylo proti nim zahájeno trestní řízení o nelegálním překročení státní hranice.

Zdroj: snews.comheise.de