Až 20 zemí již dříve pozastavilo očkování proti koronaviru vakcínou od firmy AstraZeneca. (Foto: Flickr)

Stalo se tak poté, co se objevilo podezření, že může způsobovat krevní sraženiny. Skupina norských odborníků nyní tvrdí, že odhalila, proč vznikají.

Podle odborníků vakcína AstraZeneca vyvolává silnou imunitní reakci, která může vést ke vzniku trombózy a krevních sraženin, pokud má organismus nízký počet lymfocytů.

„Příčina stavu našich pacientů byla odhalena,“ uvedl profesor nemocnice Rikshospitalet v Oslu, Andre Holme, v rozhovoru pro list Verdens Gang.

Dříve byli tři norští zdravotníci hospitalizováni v nemocnici Rikshospitalet kvůli tomu, že se jim vytvořily krevní sraženiny poté, co jim byla aplikována dávka vakcíny AstraZeneca. Lékaři jim diagnostikovali krevní sraženiny na neobvyklých místech na těle, včetně žaludku a mozku. Kromě toho se u nich objevilo krvácení a měli nízký počet krevních destiček. Jeden ze zdravotníků v pondělí, krátce poté, co byl hospitalizován, zemřel.

„Podle mého názoru to nemohlo způsobit nic jiného než vakcína,“ konstatoval Holme. „Měli jsme teorii, že se jedná o silnou imunitní reakci, která se dostavila po vakcinaci, a nyní jsme dospěli k názoru, že tomu tak skutečně je,“ dodal.

Pacienti podle odborníků netrpěli jinými zdravotními potížemi, které by mohli způsobit tyto symptomy. Kromě toho vědci identifikovali specifické protilátky, které působí proti krevním destičkám.

„Necháváme se očkovat, abychom získali imunitní reakci vůči něčemu, proti čemu se chceme chránit. Dochází mimo jiné ke tvorbě protilátek. Některé protilátky mohou vést k tomu, že aktivují krevní destičky, jako to bylo v tomto případě, a pak dojde ke krevním sraženinám,“ vysvětlil Holme.

Tyto výsledky protiřečí závěrům Evropské lékové agentury (EMA) a Světové zdravotnické organizace (WHO), jež prohlásily, že je vakcína AstreZeneca bezpečná a zdůraznily, že její výhody převažují nad riziky. Po tomto nálezu Itálie, Kypr, Litva a Lotyšsko od pátku obnovují očkování touto vakcínou.