Bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny ve čtvrtek podpořil policisty i strážníky, kteří kontrolují dodržování vládních opatření proti koronaviru. (Foto: Youtube)

Patří k nim i kontroverzní zákroky, při kterých bezpečnostní sbory tvrdě zasáhly proti lidem, kteří si odmítli zakrýt dýchací cesty.

Poslanci se shodli, že dosavadní zásahy byly v mezích zákona a policisté ani jinak postupovat nemohli. Kontroverzní situace nastaly pouze ojediněle. Uzavřeného jednání se zúčastnil i policejní prezident Jan Švejdar. Ten poslance ujistil, že kontroverzní zákrok, při němž policisté v Českých Budějovicích zpacifikovali člověka, který si odmítal nasadit roušku, byl vyhodnocen jako oprávněný.

„Myslím, že každý, kdo má možnost podívat se na průběh zákroku, protože většina lidí viděla jen konec, pochopí, že zákrok Policie ČR byl oprávněný,“ řekl Švejdar.

Podle statistik policejního prezidenta denně policisté vykonají přes 100 tisíc zásahů a kontrol. Medializovaných případů je drtivá menšina. S policejním prezidentem souhlasí i předseda bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD).

„Nechali jsme si vysvětlit, proč zásahy byly tímto způsobem vedeny. Dá se říct, že pan policejní prezident nám dodal poměrně velké množství důkazů, že strážníci, kteří zasahovali, zasahovali přesně podle litery zákona,“ uvedl Koten.

„Myslím si, že lidé vždy mají spoustu možností, jak takovým zákrokům předejít. Ten finální zákrok přijde vždy až poté, co jsou vyčerpány všechny možné prostředky,“ řekl pro deník Právo.

Podle místopředsedy výboru Jiřího Žáčka (ODS) poslanci podpořili policii jednotně.

Zdroj: snews.com