Syřané nepočítají s pomocí České republiky při obnově válkou zničeného státu, řekl syrský ministr ekonomiky a obchodu Mohammad Sámer al-Chalil na otázku, zdali jeho národ počítá s tím, že Česko či jiná středoevropská země se bude podílet na obnově Sýrie. (Foto: Wikimedia)

„Nic od vás neočekáváme. Ani nás to nikdy nenapadlo,“ prohlásil syrský ministr pro korespondenta českého Sputniku během Jaltského mezinárodního ekonomického fóra, jehož se účastní početná syrská delegace.

Al-Chalil dodal, že jeho země počítá s pomocí a účastí těch zemí, které se podílejí na válce proti terorismu na území tohoto arabského státu.

„Od začátku se spoléháme pouze na sebe a na naše přátele – na ty, kdo s námi stáli ve válce proti terorismu,“ dodal syrský ministr.

Ozbrojený konflikt probíhá na území Sýrie od roku 2011. V rámci této války stojí Rusko na straně legitimního prezidenta Bašára Asada, který zemi do Sýrie pozval.

Ruská federace se na základě tohoto pozvání nachází v Sýrii legálně, na rozdíl od koalice vedené USA, jež se nacházejí na území Sýrie nelegálně bez souhlasu syrské vlády či mandátu OSN. Významnou roli sehrál v syrské válce proti terorismu také Írán.