Ruská federace navrhla Spojeným státům americkým, aby byla uzavřena dohoda o předcházení jaderné války. Washington však na tuto iniciativu nereagoval. O události informují ruská média. (Foto: Wikimedia)

Uvádí se, že Moskva předala Washingtonu návrh dokumentu již v říjnu roku 2018. V dokumentu se pravilo, že v takové válce nemůže být vítěze, a proto by jaderná válka neměla být nikdy rozpoutána.

Rusko tedy navrhovalo rozpracovat všechna potřebná opatření k tomu, aby se zabránilo jak úmyslnému, tak náhodnému použití jaderných zbraní. Spojené státy na tuto iniciativu však již půl roku nereagují.

Na americkém velvyslanectví v Rusku uvedli, že Spojené státy jsou i nadále odhodlány „efektivně ovládat zbraně“.

Začátkem února Sputnik informoval o tom, že USA obvinily Rusko z porušování Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (dokument zakazuje, aby strany vlastnily balistické rakety určené k vypuštění ze země s doletem od 500 do 5 500 km) a uvedly, že od smlouvy odstupují. 

Ruský prezident Vladimir Putin tehdy oznámil, že Rusko zareaguje zrcadlově a také pozastaví plnění smlouvy. Dodal, že všechny návrhy ze strany Ruska ohledně odzbrojení „zůstávají i nadále na stole a dveře jsou otevřené“. Stejně tak podotkl, že se Moskva nebude účastnit nákladných závodů ve zbrojení.

Zdroj:  themoscowtimes.com