Prezident Putin ve čtvrtek při výroční tiskové konferenci na konci roku vyslal pro USA určité silné vzkazy. (Foto: Wikimedia)

Tím prvním předneseným bylo jeho odsouzení úsilí určitých zemí zvláště USA a jejich spojenců obviňovat z pandemie COVID-19 Čínu. Ruský vůdce potvrdil, že ještě neviděl důkazy na podporu jejich ulítlých teorií. Rovněž vyzval Ameriku, aby zrušila své sankce proti jiným zemím, aby jim tak pomohla s virem bojovat.

Prezident Putin vehementně popíral tvrzení, že jeho země hacknula volby v USA v letech 2016 a 2020. Řekl, že taková falešná tvrzení udělala z bilaterálních vztahů, které jsou v zájmu obou zemí, rukojmí amerických domácích záležitostí. Ruský vůdce rovněž mluvil proti povídačce USA a dalších o informační válce, v níž osobně jeho obviňují, že v létě nařídil pokus o otrávení protikorupčního bloggera, který je teď na léčení v Německu. Prezident Putin vyjádřil domněnku, že tento člověk spolupracuje s americkými zpravodajskými službami, které by se mohly, jak naznačil, zkusit vměšovat do ruských voleb příští rok.

Konec konců, poznamenal, zahraniční síly se už vměšují do politických záležitostí sousedního Běloruska. On je naprosto proti takovým provokací, kdy říká, že změny v jakékoliv zemi by měly být vedeny vnitřně a ne být ovlivňovány hráči zvenku.

Je však optimistický, že vše se v dobré obrátí, zrovna tak, jako doufá, že brzy přijde mír i do ukrajinské oblasti Donbas. To však bude záviset na politické vůli ukrajinského vedení, které obvinil z porušování mezinárodního práva nedodržováním Minských dohod.

Živé vysílání 16. výroční tiskové konference ruského prezidenta Vladimira Putina na konci roku ve studiu televizní sítě Russian Today. /Getty

USA se nevměšují jen do bývalé sovětské sféry, nýbrž i do Evropy. Prezident Putin kritizoval snahy USA zastavit plynovod Severní proud II z jeho země do Německa, doufal však, že přicházející administrativa bude respektovat všechna práva svých partnerů zapojovat se do vzájemně výhodných vztahů s Ruskem.

Rovněž doufá, že jaderná dohoda Nový START mezi jejich zeměmi bude prodloužena nejméně o další rok, než v únoru vyprší, jinak se globální strategická stabilita závažně zhorší. Na toto téma všem připomněl, že Rusko za nic z toho nemůže.

Prezident Putin řekl, že svět už zažívá nové závody ve zbrojení, které začaly poté, co se USA stáhly z Dohody zbraní proti balistickým raketám. To následně Rusko donutilo k obrannému výzkumu technologií hypersonických střel, o níž řekl, že i USA by toho chtěly dosáhnout, ale se zlovolnými úmysly. Ruský vůdce tvrdil, že Amerika chce této technologie použít k velice přesnému zasazování úderů kdekoliv na světě. To by mohlo podvrátit ruské schopnosti jaderného odstrašení a tudíž zhoršit globální strategickou stabilitu.

Podle prezidenta Putina neustálá expanze NATO na východ od konce staré Studené války ohrožuje ruské národní zájmy. Rovněž spustil alarm ohledně americké globální sítě vojenských základen a jejich ohromného vojenského rozpočtu zhruba 770 miliard $ ročně, což převyšuje ruský rozpočet 46 miliard $ skoro sedmnáctkrát. Další závažnou starostí je to, že Trumpova administrativa během posledních několika let opustila několik strategických paktů s Ruskem včetně Smlouvy o raketách středního doletu (INF) a Dohody o otevřeném nebi.

Celkově Putin vysílal projekci obrazu síly, sebedůvěry a odhodlání hájit legitimní národní zájmy Ruska. Vyslal Americe vzkaz, že její vměšování a agresivní vojenské kroky jsou neakceptovatelné, stejně jako jejich směšné snahy obviňovat Čínu z COVID-19. Ruský vůdce je však otevřený ke spolupráci s příští americkou administrativou a doufá, že ta bude pragmatičtější, než ta odcházející. Míč je tedy na straně hřiště zvoleného prezidenta Joe Bidena, který může buď pokračovat v nebezpečném nepřátelství prezidenta Trumpa k Rusku, nebo v celém světě otevřít novou éru spolupráce.

Andrew Korybko