Letecké útoky mezinárodní koalice v čele s USA na syrskou Rakku porušily mezinárodní humanitární práva a vedly pravděpodobně k válečným zločinům. O tom se hovoří ve zprávě ochránců práv Amnesty International, kterou cituje CNN.

V dokumentu se poukazuje na to, že v důsledku útoku aliance byly tisíce lidí v Rakce zraněny či usmrceny. Podle slov ochránců práv počty, které prezentovala koalice, nejsou pravdivé a úroveň škod ve městě je srovnatelná s klasickými vojenskými činnostmi, a ne s přesným bombardováním.

Pracovníci organizace svá prohlášení založili na besedách s místními obyvateli, konkrétně se čtyřmi rodinami, kterým zemřelo 90 příbuzných či sousedů. V jedné z rodin se obětmi stalo 39 lidí, přičemž velká většina kvůli leteckým útokům.

V dokumentu se poukazuje na to, že to je jen malá část celého obrazu a mezinárodní humanitární právo bylo během útoků mnohokrát porušováno.

Dokument také hovoří o tom, že obyvatelé města byli vystaveni těžké volbě: buď zůstat ve městě a tím být vystaven možnosti zabití při bombardování, nebo se pokusit o útěk a riskovat zastřelení odstřelovači Islámského státu (v Rusku zakázán).

Zdroj:  amnesty.org