Deset žijících bývalých ministrů obrany USA vyzvalo vojáky, aby nezasahovali do sporů kolem voleb a pomohli v předání moci zvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi a jeho týmu. (Foto: Telegram)

Biden učinil koncem prosince prohlášení, že politické vedení Pentagonu překáží předání moci nové administrativě. Ministerstvo obrany USA vyvrátilo později prohlášení zvoleného prezidenta. Úřadující hlava Pentagonu Christopher Miller v souvislosti s tím prohlásil, že jeho úřad „překonal“ úsilí předcházejících administrativ ohledně předání informací, a ujistil, že je připraven odpovědět na všechny otázky a dotazy Bidenova týmu.

„Naše volby se uskutečnily. Bylo vykonáno opětovné sčítání a prověrky. Soudy projednaly příslušné žaloby. Guvernéři potvrdili výsledky. Odhlasovalo kolegium volitelů. Čas na zpochybnění výsledků pominul,“ prohlásili bývalí šéfové Pentagonu v otevřeném dopise uveřejněném v listu The Washington Post.
Americký šéf sboru náčelníků štábů generál Mark Milley předtím řekl, že vojáci nemají nic společného se spory kolem voleb a s rozhodováním o jejich výsledcích.

„Pokusy o zapojení Ozbrojených sil USA do sporů o volbách nás zavedou do nebezpečného, protizákonného a protiústavního terénu. Civilní a vojenští vedoucí činitelé, kteří dávají podobné rozkazy anebo je uskutečňují, budou vystaveni stíhání, potenciálně také trestnímu, kvůli závažnosti následků jejich aktivit,“ zdůraznili exministři.

Bývalí šéfové Pentagonu prohlásili, že přechodné období má velký význam pro „úspěšné předání moci“. V souvislosti s tím je třeba uskutečnit „úplný a průhledný“ proces tranzitu na ministerstvu obrany. Představitelé úřadu a jeho šéf Christopher Miller se mají „zdržet jakýchkoli politických aktivit“, které „zpochybňují výsledky voleb“ anebo překážejí „novému týmu,“ napsali na závěr bývalí šéfové obranného resortu.

Trump neuznává porážku v prezidentských volbách. Podle úředních dat hlasování volitelů získal Biden 306 hlasů za státy USA, kdežto Trump 232. Výsledky má 6. ledna schválit Kongres. Bidenova inaugurace se plánuje 20. ledna.

Zdroj:  snews.com