Vědci z Kalifornského technologického institutu, Laboratoře reaktivního pohybu NASA a Střední školy Santiago identifikovaly nejpravděpodobnější místo výskytu mimozemských civilizací v galaxii Mléčná dráha. (Foto: Wikimedia)

Výzkumníci během studie brali v úvahu faktor, jako je sebezničení rozumných bytostí. Uvádí se to v článku publikovaném na webu arXiv.org.

Pro posouzení rozšířenosti a věku mimozemských civilizací odborníci použili galaktický imisní model, který zohledňuje pravděpodobnost abiogeneze (vznik živé přírody z neživé, pozn. red.), rychlost evolučních změn, a také pravděpodobnost zániku civilizace. Ukázalo se, že poslední parametr má největší vliv na počet rozumných civilizací a jejich věk.

Podle výsledků modelace největší počet možných mimozemských civilizací obývá kruhový sektor, který se nachází na vzdálenosti čtyř tisíc parseků (jeden parsek se rovná 3,2 světelným letům, pozn. red.) od centra Mléčné dráhy.

Postupem času přitom mizí stále víc civilizací, nicméně, nejhustěji osídlené zůstávají vnitřní oblasti Mléčné dráhy. Většina rozumných forem života je navíc mladá, což ztěžuje jejich detekci.

Vzdálenost Slunce od středu galaxie je přibližně 8,5 tisíce parseků.

Zdroj:  arxiv.org