Na nadcházející saúdskoarabskou investiční konferenci nebyli pozváni američtí představitelé, protože se prohlubuje rozkol mezi Washingtonem a Rijádem, který se v souvislosti se zhoršující se energetickou krizí na Západě zřejmě přiklání k Rusku. (Foto: Flickr)

Saúdská Arábie bude hostit třídenní konferenci Future Investment Initiative (FII), která má začít 25. října v hlavním městě Rijádu, ale organizátor fóra uvedl, že na rozdíl od předchozích let nebyli na nadcházející akci pozváni představitelé USA.

Richard Attias, generální ředitel skupiny, která za akcí stojí, v pondělí oznámil, že jeho skupina „nepozvala žádné představitele vlády USA“, což zdůvodnil tím, že nechce, aby se setkání „stalo politickou platformou“.

„Nezveme příliš mnoho politiků… protože jsem si uvědomil, že když máte na pódiu politické představitele, pozornost médií se, buďme velmi upřímní, odvádí k politické agendě, a my nechceme, aby se FII stala politickou platformou,“ dodal.

Attias uvedl, že FII – často označovaný jako „Davos v poušti“ – obvykle přitahuje titány Wall Street a vysoce postavené úředníky z celého světa a letos se očekává účast až 400 amerických generálních ředitelů.

Rozhodnutí nepozvat na konferenci americké představitele přichází v době, kdy roste napětí mezi dlouholetými partnery Washingtonem a Rijádem kvůli nedávnému hlasování kartelu OPEC+ pod vedením Saúdské Arábie o snížení těžby ropy přes námitky Washingtonu.

Washington se stal hlavním světovým podporovatelem Ukrajiny proti Rusku poté, co Moskva v únoru zahájila vojenskou ofenzívu v této bývalé sovětské republice.

USA navíc spolu se svými evropskými spojenci uvalily na Rusko kvůli válce na Ukrajině vlny bezprecedentních sankcí.

Bílý dům nedávno obvinil Rijád, že se spojil s Moskvou tím, že snížil těžbu ropy, aby zvýšil její ceny. Saúdské království však tato obvinění v minulých dnech odmítlo a trvalo na tom, že se jedná o čistě obchodní rozhodnutí.

V neděli večer saúdský král v živém projevu uvedl, že jeho země „v rámci své energetické strategie usilovně pracuje na podpoře stability a rovnováhy na světových trzích s ropou“.

Organizace zemí vyvážejících ropu a spojenců (OPEC+), která zahrnuje 13 zemí OPEC a 11 nečlenských zemí včetně Ruska, oznámila snížení produkce ve středu. Skupina se dohodla na snížení těžby o 2 miliony barelů denně, což odpovídá 2 % celosvětové nabídky.

Největším producentem v OPEC+ je Saúdská Arábie.

Attias dříve na tiskové konferenci uvedl, že nadcházejícího ročníku FII se zúčastní „více než 12 ministrů hospodářství a financí“.

Ačkoli institut FII není formálně spojen s Rijádem, každoroční fórum v saúdském hlavním městě je úzce spojeno se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem, faktickým vládcem království.

Attias uvedl, že neočekává, že by saúdsko-americký spor měl mít na letošní konferenci FII nějaký dopad. „Vůbec žádný dopad. Naopak, vidíme stále větší zájem amerického soukromého sektoru o účast na FII,“ řekl.

Organizátoři „začali některé delegáty odmítat“ pro nedostatek místa. „Vůbec neděláme politiku. Od roku 2017, kdy jsme se narodili, jsme nikdy politiku nedělali, takže jsme nezačali … Pokud lidé chtějí během rozhovoru mluvit o geopolitice; mohou to udělat,“ poznamenal.

Zdroj: presstv.ir