Saúdskoarabská státní média v sobotu oznámila, že království poskytne Ukrajině humanitární pomoc ve výši 400 milionů dolarů v návaznosti na páteční telefonát korunního prince Mohameda bin Salmána s prezidentem Volodymyrem Zelenským. (Foto: Flickr)

Agentura SPA o hovoru uvedla: „Korunní princ vyjádřil připravenost království pokračovat v úsilí o zprostředkování a podpořit vše, co přispěje k deeskalaci,“ v narážce na více než sedm měsíců trvající invazi na Ukrajinu.

Načasování nové pomoci vyvolává pozdvižení ve chvíli, kdy v americkém Kongresu sílí výzvy ke zmrazení veškerého nového prodeje vojenských zbraní a vybavení Rijádu, a poté, co Bílý dům před několika dny potvrdil, že prezident Biden přehodnotí vztahy se Saúdskou Arábií.

„Přehodnocujeme, jak na tom jsme; budeme to velmi pečlivě sledovat, mluvit s partnery a zúčastněnými stranami,“ uvedl v úterý mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price Price poté, co Saúdové vedli k tomu, aby hlavní producenti ropy snížili její těžbu, a to zásadním způsobem také před volbami v polovině volebního období v USA.

Jak již dříve informovala Al-Džazíra o Priceově tiskovém brífinku:

Dodal, že prezident Joe Biden již dříve hovořil o potřebě „překalibrovat“ vztahy se Saúdskou Arábií, aby lépe sloužily USA – tento postoj podle Priceho podtrhlo nedávno oznámené snížení těžby ropy.

„Naší hlavní zásadou bude dohlížet na to, aby naše vztahy sloužily našim zájmům. Nejedná se o bilaterální vztah, který by vždy sloužil našim zájmům,“ řekl Price.

Price zašel tak daleko, že obvinil OPEC, že tímto posledním krokem v podstatě podporuje ruskou agresi na Ukrajině „proti zájmům amerického lidu“.

Graf prostřednictvím Al-Džazíry: Zásoby ropy členů OPEC

V současné době senátor Chris Murphy a poslanec Ro Khanna vedou kroky Kongresu, aby byly vyspělé protiletadlové raketové systémy, které Pentagon umístil v Saúdské Arábii, staženy a převezeny na Ukrajinu.

Murphy ve čtvrtečním prohlášení oznámil: „Americká armáda již několik let rozmísťuje v Saúdské Arábii baterie protiraketové obrany Patriot, které mají pomoci bránit ropnou infrastrukturu před raketovými útoky a útoky dronů. Tyto vyspělé systémy protivzdušné a protiraketové obrany by měly být znovu rozmístěny k posílení obrany spojenců na východním křídle NATO, jako je Polsko a Rumunsko – nebo převedeny k našim ukrajinským partnerům.“

Jako člen senátního výboru pro zahraniční vztahy Murphy rovněž propůjčil svůj hlas probíhajícím výzvám ke „zmrazení nové vojenské pomoci Saúdské Arábii“ – což by případně ovlivnilo probíhající prodej a převod pokročilých raket středního doletu (AMRAAM) do Rijádu na základě dříve schválené smlouvy ve výši 650 milionů dolarů

Zdroj: aljazeera.com