Šéf American Enterprise Institute tvrdí, že vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií jsou „pravděpodobně nenapravitelné“ poté, co si Bílý dům minulý týden „osoboval“ rozhodnutí OPEC+ o snížení produkce, tvrdí expert citovaný agenturou Bloomberg. (Foto: Youtube / FoxNews)

„Opět si problém personalizovali, což povede k dalšímu ponižujícímu ústupu, až budou od Saúdské Arábie něco potřebovat,“ uvedla k postoji USA Kori Schakeová, ředitelka zahraničněpolitických a obranných studií American Enterprise Institute. „Byli by chytřejší, kdyby poukázali na to, že Saúdská Arábie často odmítá žádosti USA o využití ropy jako politického nástroje, když je na ní saúdská ekonomika zcela závislá a má prvořadý zájem na cenové stabilitě.“

„Tento vztah je pravděpodobně nenapravitelný,“ dodal Schake.

Analýza přichází po souboji prohlášení Washingtonu a Rijádu v posledních dnech ohledně snížení dodávek OPEC+, který podtrhuje, jak špatné jsou zhoršující se vztahy mezi oběma zeměmi, které se nyní vzájemně obviňují z jednání ve zlé víře.

Saúdská Arábie uvedla, že škrty byly pokusem zmírnit volatilitu trhu, a poučila, že vztahy s USA musí být založeny na důvěře. Ve čtvrtečním prohlášení Bílého domu se Saúdská Arábie vysmívala snaze „točit nebo odklánět“ a ministr zahraničí Antony Blinken zopakoval Bidenovo varování, že toto rozhodnutí bude mít „následky“.

Pozoruhodně veřejná roztržka odráží vzrůstající netrpělivost v Bílém domě, který má nyní jen málo co ukázat za Bidenovu vstřícnost vůči Saúdům – kterou byl nucen učinit, když v létě prudce vzrostly ceny benzinu, navzdory svému předvolebnímu slibu, že bude s korunním princem Mohammedem bin Salmánem zacházet jako s „vyvrhelem“. -Bloomberg

Jeden ze saúdských představitelů uvedl, že je zde vážně cítit zášť, že USA opustily království v období nízkých cen ropy, aby nyní, kdy chtějí zabránit růstu cen před volbami v polovině příštího měsíce, obrátily a očekávaly pomoc.

Jiný představitel Perského zálivu trval na tom, že snížení těžby ropy je spíše o vyrovnávání nabídky a poptávky – a slouží vlastním ekonomikám při snaze minimalizovat mezinárodní škody.

Současní i bývalí představitelé obou stran trvají na tom, že Washington a Rijád si „zásadně nerozumějí“, přičemž jeden z nich uvedl, že z rozzlobené reakce Bílého domu bylo cítit zděšení – naznačil, že Bidenova administrativa měla raději zvolit vyšší cestu.

Jedinou nadějí na obnovení vztahů je tak skutečnost, že ani jedna strana nechce přerušit bezpečnostní a energetické vazby – obě země mají dlouhou historii sdílení zpravodajských informací. V Saúdské Arábii se také nachází podle amerických představitelů „značný počet“ protiraketových střel Patriot, které byly do Saúdské Arábie vyslány v květnu.

Navzdory některým výzvám v Kongresu k omezení saúdských nákupů amerických zbraní se administrativa brání jakémukoli omezení prodeje zbraní do království, uvedl Scott Modell, výkonný ředitel společnosti Rapidan Energy Group. Jakkoli mohou být Saúdové nespokojeni se zpožděním dodávek amerických zbraní nebo pomoci v důsledku války na Ukrajině, „musí se usmívat a snášet to“, protože pokud jde o obranu a bezpečnost, USA nelze nahradit, řekl.

Prozatím se však v USA hovoří o trestech, nikoli o sbližování. Biden podle úředníků zvažuje možnosti, jak nejlépe reagovat.

Začínáme se soudit

Jednou z možností, jak potrestat Saúdskou Arábii, kterou USA zvažují, je návrh zákona známý jako NOPEC – ten by umožnil USA žalovat producenty OPEC za manipulaci s energetickým trhem.

Předpokládáme, že se to počítá pouze ve směru, který je výhodný pro USA – které plánují do listopadu vyčerpat americké strategické rezervy o nejméně 165 milionů barelů ropy, aby bojovaly proti rostoucím cenám. Agentura Bloomberg poznamenává, že Biden by mohl uvolnit další rezervy, aby se pokusil ceny ještě více snížit.

A co prodej zbraní?

„To, že nám v tuto chvíli dlouholetý partner jako Saúdská Arábie pomáhá Rusku financovat jeho agresivní válku proti Ukrajině, pro nás bylo velmi hořkým zklamáním a velkým překvapením,“ uvedl v pátečním prohlášení pro CNN senátor Chris Coons (D-DE). „Myslím, že uvidíte, jak administrativa i Senát přijmou opatření, a jedním z nejpravděpodobnějších opatření je zastavení jakéhokoli budoucího prodeje zbraní.“

Zpráva uvádí, že podle vedoucího pracovníka Brookings Bruce Riedela je saúdskoarabská armáda ze 75 % tvořena americkým vybavením, které zahrnuje i stíhačky.

Pokud USA prodej zbraní ukončí, bude to pro Bidenovu administrativu, která navzdory rétorice namířené proti království obecně uvolnila restrikce, znamenat „zlom v politice“.

„Nedokážu si představit větší ponížení – jak z hlediska jeho domácího politického postavení, tak z hlediska jeho snahy o jednotu na mezinárodní scéně v otázce Ukrajiny a Ruska – než to, co MBS udělal“ Bidenovi, řekl vedoucí pracovník Carnegie Endowment for International Peace Aaron David Miller. „Minimálně mu bylo úplně jedno, jaký to bude mít dopad na Joea Bidena.“

Zdroj: bloomberg.com