Hlavní jihokorejská zpravodajská agentura vydala nové varování, v němž tvrdí, že Severní Korea zvyšuje dodávky dělostřelectva do Ruska, a to po poněkud delší cestě Kim Čong-una na východ Ruska, která se uskutečnila v září. (Foto: Flickr)

Jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) sdělila zákonodárcům, že Pchjongjang poslal více než milion dělostřeleckých granátů pro použití na Ukrajině. Také Washington již dlouho vyjadřuje podezření, že Sever ve velkém měřítku vyzbrojuje ruskou armádu.

Jihokorejský zákonodárce Yoo Sang-bum po informaci zpravodajské služby na tiskovém brífinku uvedl: „NIS se dozvěděla, že bylo přepraveno více než milion dělostřeleckých nábojů.“ Yoo dodal, že „podle analýzy to vystačí přibližně na dva měsíce rusko-ukrajinské války“.

Poté ujistil, že Pchjongjang na oplátku dostává od Rusů technickou pomoc pro svůj satelitní program. Yoo popsal, že „říjnový termín startu byl sice odložen, ale závěrečné přípravy, jako jsou kontroly motoru a startovacího zařízení, jsou v plném proudu“.

Na závěr dodal: „Zdá se, že Severní Korea dostala od Ruska technické rady, takže očekáváme vyšší míru úspěchu“ – v souvislosti s jejím vesmírným programem, starty raket a družic.

Obě země, na které Washington uvalil sankce, mají společnou malou hranici na Dálném východě a dřívější zprávy citovaly americké představitele, kteří se domnívají, že vojenské zásoby a munice přejely do Ruska vlakem.

Kimova zářijová cesta do Ruska zahrnovala prohlídky ruských vojenských technologických závodů, například letecké továrny v ruském městě Komsomolsk-na-Amure. To vše poté, co se setkal s prezidentem Putinem ve Vladivostoku.

Washington v průběhu ukrajinského konfliktu na různých místech obvinil Severní Koreu z dodávek další dělostřelecké munice ruské armádě. Americké zpravodajské služby v nedávné minulosti tvrdily, že vlakové zásilky mezi oběma zeměmi zahrnovaly tajné dodávky munice, což se však nepodařilo prokázat.

Obě země byly západními spojenci označeny za „vyvrhele“, což rovněž posloužilo ke sblížení obou zemí, a to dokonce na úroveň bezprecedentní vojenské spolupráce.

Zdroj: apnews.com