Prezident USA Donald Trump obvinil svého oponenta v nadcházejících volbách Joa Bidena ze lži a zkorumpovanosti. Americký předák se takto vyjádřil, když komentoval článek New York Postu o synu politika Hunteru Bidenovi. (Foto: Earth)

Již dříve noviny New York Post zveřejnily e-mail Bidenovi mladšímu od poradce vedení ukrajinské energetické společnosti Burisma Vadima Požarského, který mu děkuje za schůzku s Bidenem starším. V další zprávě Požarskij žádá Huntera, aby se zamyslel, jak může „využít svůj vliv“ na pomoc společnosti. Tato odhalení odporují prohlášením Joe Bidena, který tvrdil, že neměl nic společného s prací syna pro společnost Burisma.

„Jinými slovy Hunterovi platili za přístup k jeho otci – viceprezidentu, který odpovídal za Ukrajinu a Rusko,“ oznámil Trump před přívrženci ve státu Iowa.
Joe Biden byl viceprezidentem v administrativě bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy.

„Tato konverzace ukazuje, že stálá prohlášení Bidena o tom, že nikdy nemluvil s Hunterem o jeho byznysu, byla absolutní lží. Lhal vám neustále…Faktem je to, že neexistovala zkorumpovanější administrativa než ta Obama-Biden,“ zdůraznil Trump.

Americký prezident také obvinil média z korupce a neochotě publikovat informace. Oznámil, že sociální sítě se snaží ochránit Bidena, těmito slovy má Trump na mysli rozhodnutí sociálních sítí Facebook a Twitter, které omezily přístup k článku New York Postu o synovi Bidena.

Zástupce Facebooku dříve oznámil, že omezení je spojeno s nutností fact-checkingu. Twitter později vysvětlil své kroky tím, že článek obsahuje osobní a důvěrné informace, což narušuje pravidla sociální sítě.

„Právě jsem slyšel, nevím, jestli je to pravda, že zablokovali účet Kayleigh (pozn. Kayleigh McEnany je tisková mluvčí Bílého domu). Protože ona říká pravdu! Zablokovali její účet. Podívejme se, co se stane,“ dodal Trump.

Jak uvádí New York Post, účet tiskové mluvčí Bílého domu McEnany byl zablokován kvůli porušení pravidel sociální sítě o „šíření materiálů, které byly získány nabouráním se do systému“.

Ukrajinské vyšetřování proti Bidenovi

Pečerský obvodní soud hl. m. Kyjeva dal v květnu pokyn Generální prokuratuře Ukrajiny, aby vyšetřila možné zasahování do činnosti bývalého generálního prokurátora Viktora Šokina ze strany bývalého viceprezidenta USA Joa Bidena.

Dokument byl zveřejněn na webových stránkách jednotného rejstříku soudních rozhodnutí.

Uvádí se, že může jít o paragraf Trestního zákona Ukrajiny Zasahování do činnosti pracovníka bezpečnostního orgánu.

Šokin vyšetřoval činnost ropné a plynárenské společnosti Burisma, kde pracoval Bidenův syn Hunter.

Zdroj: snews.com