Správa perspektivních výzkumných projektů Pentagonu (DARPA) chce obnovit program zadržování Ruska v Evropě, který se poprvé objevil v době studené války. (Foto: Wikimedia)

Uvádí to portál Aviation Week.

Koncepce pokračuje v programu Assault Breaker na vytváření „chytrých" a vysoce přesných zbraní, které měly zastavit sovětské tankové a mechanizované jednotky v případě zahájení útoku Rudé armády v Evropě.

Uvádí se, že američtí vojáci měli zadržovat rozšiřující se sovětský kontingent v Evropě pomocí leteckých systémů a bomb, které by mohly samostatně odhalovat a likvidovat sovětskou techniku.

Tehdy byla k plnění těchto úkolů vybrána letadla E-8C JSTARS. Tato letadla figurují i v obnovené variantě programu jako letectvo k odhalení protivníka. Předpokládá se, že poté bombardéry B-52H zasadí raketový úder proti obrněné technice oponenta. Ke splnění úkolu musí mít střelivo infračervená čidla, která jsou schopná „zachytit" tank.

Obnovení programu Assault Breaker prý souvisí s úspěchy Ruska a Číny ve vojenské oblasti. Podle údajů portálu může vytvoření raketového komplexu trvat asi deset let.

Zdroj:  aviationweek.com