Admirál James Foggo, velitel amerického námořnictva v Evropě, vyjádřil obavy z poslední generace ruských ponorek.

„Sledujeme vývoj nových typů lodí a ponorek. Bojím se ponorkové války," řekl americký admirál novinářům v centrále ministerstva obrany Pentagonu.

Zaměřil se především na nové ponorky třídy Kilo (podle názvosloví NATO), které podle admirála Fogga působí v Černém moři a ve východním Středomoří. Tyto ponorky jsou vybaveny "velmi schopnými" řízenými střelami  Kalibr , které by mohly zasáhnout "jakékoliv evropské hlavní město".

Foto: REUTERS

„Celá záležitost mne znervózňuje, je to také záležitost pro mé partnery a přátele z NATO," řekl senior officer amerického námořnictva,“ musíme vědět, kde jsou po celou dobu."

Kalibr jsou řízené raketové systémy, které jsou vyvinuty v různých verzích. Ponorky mohou nést řízené střely Kalibr, které mohou být použity proti lodím, nepřátelským ponorkám a pozemním cílům.

Foto: THOMAS WATKINS / AFP

Upozornění od Fogga přichází v době zvýšeného napětí mezi NATO a Ruskem. Admirál James Foggo je velitelem spojeneckých ozbrojených sil v Neapoli, jednoho ze dvou operačních velitelství spojeneckých sil v Evropě.

Od 25. října do 23. listopadu plánuje NATO v Norsku a kolem Norska velké manévry, které se podle admirála Fogga stane největším vojenským cvičením transatlantické obranné aliance od roku 2002. "Trident Junction 2018" se zúčastní 45 000 vojáků všech členských států, Švédska a Finska.

Jak oznámil americký admirál, bylo Rusko pozváno ke sledování tohoto cvičení. V září měly ruské ozbrojené síly největší vojenské cvičení od sovětských časů – s 300.000 vojáky, 3.600 tanky a asi 1.000 letadly.

Zdroj: bild.de