Vědec, který pracoval v laboratoři ve Wuhanu, tvrdí, že virus COVID vytvořil člověk – obviňuje americké úřady z „největšího selhání zpravodajských služeb od 11. září“. (Foto: Flickr)

Vědec, který pracoval v kontroverzní výzkumné laboratoři v Číně, tvrdí, že COVID byl uměle vytvořený virus, který podle zprávy unikl ze zařízení.

Andrew Huff, který pracoval pro newyorskou neziskovou organizaci zabývající se studiem virů, uvedl, že COVID unikl z Wuhanského virologického institutu v Číně před více než dvěma lety, a obvinil úřady z „největšího selhání amerických zpravodajských služeb od 11. září“, uvedl v sobotu britský deník The Sun.

Tato laboratoř se stala středem ostrých debat o původu viru COVID, přičemž čínští vládní představitelé i pracovníci laboratoře popírají, že by virus z tohoto zařízení unikl.

Epidemiolog Huff ve své nové knize „Pravda o Wuhanu“ uvedl, že pandemie byla důsledkem financování koronavirů v Číně americkou vládou.

Uvedl, že čínské experimenty se ziskem funkce byly prováděny s nedostatečným zabezpečením, což vedlo k úniku v laboratoři ve Wuhanu.

„Zahraniční laboratoře neměly zavedena odpovídající kontrolní opatření pro zajištění řádné biologické bezpečnosti, biologické ochrany a řízení rizik, což nakonec vedlo k úniku z laboratoře ve Wuhanském virologickém institutu,“ uvedl ve své knize, z níž noviny exkluzivně čerpaly.

V posledních dvou letech přibývalo důkazů, které naznačovaly, že virus z laboratoře unikl.

Huff, který v EcoHealth Alliance pracoval v letech 2014 až 2016, uvedl, že nezisková organizace pomáhala wuhanské laboratoři po mnoho let sestavovat „nejlepší existující metody pro inženýrské zpracování netopýřích koronavirů, aby mohly napadat jiné druhy“.

„Čína od prvního dne věděla, že se jedná o geneticky upravenou látku,“ napsal Huff. „Vláda USA nese vinu za přenos nebezpečné biotechnologie do Číny.

„Byl jsem zděšen tím, co jsem viděl,“ řekl armádní veterán z Michiganu listu The Sun. „Právě jsme jim předávali technologii biologických zbraní.“

Wuhanský virologický institut, státem řízené a financované výzkumné zařízení, kde probíhá nejrizikovější čínský výzkum koronavirů, byl podle nedávného vyšetřování, které zveřejnil ProPublica/Vanity Fair, pod obrovským tlakem vládnoucí Komunistické strany Číny, aby navzdory nedostatku zdrojů produkoval vědecké objevy, které by zvýšily globální postavení Číny.

Zdroj: nypost.com