Pokud nedojde po 31. červenci ke zvýšení horní hranice státního dluhu, USA spadnou do bankrotu s „nenapravitelnými škodami“ pro hospodářství, uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. (Foto: Flickr)

Jak uvedla americká CNBC, ministryně financí se obrátila na předsedkyni Kongresu Nancy Pelosiovou v dopise, kde prohlásila, že již na konci měsíce ministerstvo zastaví prodej obligací, jejichž pomocí se financuje státní dluh USA.

Od 2. srpna, pokud nebude na stole náležitá dohoda, ministerstvo financí bude muset přistoupit k mimořádným opatřením pro krytí povinností amerického parlamentu, varovala Yellenová.

To umožní otevřít dodatečné státní účty v průběhu několika týdnů.

„Časové periody, kdy mohou být používána mimořádná opatření, jsou velmi nejisté kvůli velkému množství faktorů, včetně problému prognózování plateb a příjmů vlády USA na několik měsíců dopředu,“ zdůraznila ministryně.

Podle jejích slov na termíny používání mimořádných opatření mají vliv nejasnosti s platbami a příjmy na pozadí následků epidemie koronaviru.

CNBC informovala, že dopis Yellenové k rukám Pelosiové je pouze formalitou, neboť se v minulosti mimořádná opatření již používala. Tentokrát ovšem není jasné, jak dlouho budou trvat kvůli stimulačním opatřením.

Televize dále podtrhla, že v historii USA nikdy k bankrotu nedošlo, ale i pouhé přiblížení se k němu může způsobit chaos. V roce 2011 to například vedlo ke snížení úvěrového ratingu USA.

Zdroj: usa.gov