Americká armáda údajně provedla nálety nad budoucím místem „incidentu“ s plynovodem Nord Stream v Baltském moři. (Foto: Flickr / ilustrační)

Americké vojenské vrtulníky obvykle a při mnoha příležitostech kroužily několik hodin nad místem incidentu s plynovody Nord Stream poblíž ostrova Bornholm na začátku září, ukázaly údaje Flightradar24.

Začátkem tohoto měsíce vrtulník amerického námořnictva Sikorsky MH-60R Seahawk několik dní po sobě, zejména 1., 2. a 3. září, strávil hodiny kroužením nad místem poškozeného plynovodu v Baltském moři poblíž ostrova Bornholm.

Dánská agentura pro námořní dopravu a švédský námořní úřad v pondělí informovaly o „nebezpečném“ úniku plynu v Baltském moři poblíž trasy nefunkčního plynovodu Nord Stream 2, u kterého došlo k nevysvětlitelnému poklesu tlaku.

Únik jihovýchodně od dánského ostrova Bornholm „je nebezpečný pro námořní dopravu“ a „plavba je zakázána v okruhu pěti námořních mil od nahlášené polohy“, varovala agentura v oznámení pro lodě.

V návaznosti na tento incident německý list Tagesspiegel v pondělí prohlásil, že Berlín je přesvědčen, že ztráta tlaku ve třech plynovodech mezi Ruskem a Německem nebyla náhodná, a má podezření na „cílený útok“.

Příčina incidentů zůstává neznámá a probíhá vyšetřování. Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová v úterý uvedla, že narušení bylo způsobeno detonacemi, což naznačuje, že šlo o sabotáž.

Plynovod Nord Stream 2, který vede souběžně s plynovodem Nord Stream 1 a měl zdvojnásobit kapacitu podmořského dovozu plynu z Ruska, zablokoval Berlín ve dnech před začátkem války na Ukrajině.

Flightradar24 ukázal neidentifikovaný letoun, který neměl ani ikonu vrtulníku, jak se vznáší nad místem. Nicméně 24bitový kód ICAO letadla uvedený v popisu umožňuje určit model, kterým je Sikorsky MH-60R Seahawk americké armády. Kód je ověřen prostřednictvím otevřených zdrojů, které shromažďují údaje o vojenských letadlech.

Služba pro sledování letadel rovněž prokázala, že americký vrtulník přelétl do oblasti létání nad plynovody Nord Stream z polského Gdaňsku.

Druhý den lootování, téměř souběžně se svým americkým protějškem, létal v blízkosti ostrova Bornholm vrtulník NH9 nizozemského námořnictva, u něhož se předpokládá, že aktivitu Američanů pozoroval.

Americké vrtulníky podnikly lety i nad dalšími plynovody Nord Stream 10. a 19. září a další zůstaly nad místem incidentu několik hodin v noci z 22. na 25. září.

Údajně vrtulníky, které podnikly výlety v noci z 22. na 23. září a z 25. na 26. září, mají obzvláště matoucí stopy.

Tato odhalení přicházejí poté, co německé noviny Der Siegel v úterý uvedly, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) varovala německou vládu před útoky na plynovody Nord Stream několik týdnů předtím, než byl v okolí plynovodů zaznamenán jakýkoli incident.

Informovaný zdroj německému časopisu sdělil, že CIA před několika týdny Berlín informovala o tom, že dojde k útokům na klíčové plynovody, které dodávají obrovskou část energie do Evropy z Ruska.

Zdroj: almayadeen.net