Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) zakázala lety letadel Boeing 737 Max 8 a 737-9 MAX na území Evropské unie. Uvádí se to ve zprávě na webu agentury.

Podle portálu  Lidovky.cz, který se odvolává na ministra dopravy Dana Ťoka, od 19 hodin platí zákaz letadel uvedeného typu v celém vzdušném prostoru Evropské unie.

Letecké úřady v různých zemích zakazují používání letadla Boeing 737 Max 8 po nehodě letadla tohoto typu v Etiopii, informují evropská média.

Dříve o zákazu používání letadla Boeing 737 Max 8 rozhodlo Německo, Velká Británie, Francie, Rakousko, Itálie, Čína, Singapur, Vietnam, Malajsie a řada dalších zemí.

Rozhodnutí o pozastavení používání tohoto typu letounů, bez ohledu na rozhodnutí leteckých úřadů zemí, hlásí letecké společnosti z celého světa.

Na pozadí katastrofy akcie společnosti Boeing klesají druhý den v řadě.

V samotné společnosti Boeing mluví o plné důvěře v bezpečnost modelu 737 MAX. Zdůrazňují, že rozhodnutí o pozastavení letů byly učiněny regulačními orgány a provozními společnostmi na základě podmínek domácích trhů.

10. března ráno v Etiopii v blízkosti u Bishofu havarovalo  letadlo Ethiopian Airlines Boeing 737 MAX 8 s 157 lidmi, včetně osmi členů posádky.

Toto je druhá nehoda s letadlem tohoto modelu za pět měsíců: 29. října se zřítil letoun indonéské letecké společnosti Lion Air. Zemřelo 189 lidí.