Severokorejská vláda ve vzácném veřejném přiznání potvrdila, že diktátor Kim Čong-un vážně onemocněl během nedávné epidemie viru Covid-19 v zemi, aniž by však tento virus konkrétně jmenovala. (Foto: Twitter)

Ve čtvrtečním prohlášení jeho sestry Kim Jo-čong vyšlo najevo, že měl „vysokou horečku“, ale jak popsala, pokračoval v práci z většího zájmu o lid uprostřed epidemie. O prohlášení KCNA píše agentura Bloomberg:

Přesto třesoucím se hlasem dodala, že její bratr „nemohl ani na chvíli ulehnout kvůli obavám o lid“, přičemž státní televize ukázala, jak se při jejím vystoupení diváci rozplakali. Neřekla, zda starší Kim patřil mezi tzv. horečnaté případy, které Severní Korea nazývá „horečkou“, ani neupřesnila datum jeho onemocnění.

Kim se objevil zjevně zdravý poté, co většinu minulého měsíce strávil mimo veřejná vystoupení, a nedávno byl viděn na veřejné akci, kde prohlásil „vítězství“ ve „velké karanténní válce“. Pchjongjang tvrdí, že v tuto chvíli porazil virus, který se v zemi objevoval pomalu pravděpodobně kvůli její extrémní izolaci.

Kim Jo-čong ve svém projevu využila příležitosti, aby se dále obořila na Jižní Koreu, kterou Pchjongjang viní z šíření epidemie, a bizarně ji obvinila, že jižní propagandistické letáky, které běžně přicházejí přes hranice, virus přenesly.

Podle dalších jejích vyjádření prostřednictvím agentury Bloomberg:

Kim Jo-čong zopakoval pochybná tvrzení, že letáky způsobily nedávné vypuknutí epidemie Covid na severu, a obvinil „jihokorejské loutky“, že posílají přes hranice „špinavé předměty“ v letácích nesených balóny, uvedla ve čtvrtek oficiální Korejská ústřední tisková agentura.

Odhalení bratrovy nemoci znamenalo neobvyklé přiznání pro režim, který se ke zdravotnímu stavu vůdce vyjadřuje jen zřídka – a to ještě jen proto, aby ukázal, že sdílí boje lidu.

V květnovém projevu varovala Soul přímo: „Pokud bude nepřítel pokračovat v tak nebezpečné věci, která může zavést virus do naší republiky, odpovíme tím, že vymýtíme nejen virus, ale i jihokorejské úřady.“

Severokorejské úřady sice v posledních měsících přiznaly statisíce případů, které označily za „horečku“, ale konkrétně je jako Covid jako takový neoznačily – možná částečně proto, že země nemá dostatek testovacích souprav a také důsledně odmítá zahraniční vakcíny Covid.

Kim Čong-un, který je kuřák a v předchozích letech trpěl nadváhou, je předmětem častých spekulací o svém zdravotním stavu, vzhledem k tomu, že také on nedávno prošel rychlým úbytkem hmotnosti. Všeobecně se má za to, že pokud by se mu něco stalo, moc by okamžitě přešla do rukou jeho vlivné sestry, která je v posledním půlstoletí neustále vidět po jeho boku.

Zdroj: yahoo.com